Domowa INDIE Czy Złota Świątynia jest naprawdę złota?

Czy Złota Świątynia jest naprawdę złota?

przez Greg z filmowe podróże
zlota-swiatynia

Złota Świątynia, Amritsar, Pendżab, Indie

Generalnie rzecz biorąc można powiedzieć że TAK, TO PRAWDA ŻE ZŁOTA ŚWIĄTYNIA JEST ZE ZŁOTA.

Oczywiście zbudowano ją ze zwykłych materiałów budowlanych, jak cegły i zaprawa murarska, ale zewnętrzna elewacja powstała z białego szlachetnego marmuru który pokryto miedzią a tę z kolei powleczono folią z  24-ro karatowego złota .

W czasie swej ponad 450 letniej historii była wielokrotnie niszczona i potem wznoszona na nowo. Kilka razy przebudowywana na przestrzeni wieków, współcześnie doczekała się też szeregu renowacji.

Dlatego tak naprawdę nikt nie wie jakiej ilości szlachetnego kruszcu użyto do jej dekoracji. Ale było tego złota na pewno łącznie ponad 1000 kilogramów, czyli ponad JEDNA TONA!

Poniżej przedstawiamy Wam 5 ciekawostek na temat Złotej Świątyni, zobaczcie!

zlota-swiatynia
1. Pierwotna świątynia została zbudowana bez żadnej złotej powłoki. Ale na początku XIX wieku Maharadża Randżit Singh (władca Pendżabu w tym czasie) sfinansował gruntowny remont i świątynia stała się tym, czym jest dzisiaj.
2. Świątynia otoczona jest sztucznym jeziorem, w którym znajduje się wiele egzotycznych ryb. Aby dostać się do kompleksu, musisz przekroczyć symboliczny wał wodny (dosłownie chodzić po wodzie).
3. To sztuczne jezioro wokół świątyni zwane jest Amrit Sarovar, co znaczy dosłownie „Basen Świętego Nektaru”.
4. Do głównej świątyni można wejść z czterech różnych stron, co symbolizuje otwartość i akceptację religii Sikhów.
5. Kompleks świątynny Złotej Świątyni jest uważany za miejsce święte przez ponad 1/3 pielgrzymów tu przybywających a pochodzących z innych niż Sikhizm religii.

I jak Wam się podoba Złota Świątynia? Widzieliście już ją kiedyś w kinie lub telewizji? A może planujecie odwiedzenie tego niesamowitego miejsca? Napiszcie nam w komentarzach.

Nie bój się skomentować: