Domowa NAJCIEKAWSZE MIEJSCA 5 powodów dlaczego warto pojechać do Cieszyna

5 powodów dlaczego warto pojechać do Cieszyna

przez Greg z filmowe podróże
warto-pojechac-do-cieszyna

Okazało się że Cieszyn to miasto pełne niespodzianek. Dotąd myśleliśmy że wśród polskich miejscowości dla nas istnieje tylko nasz ulubiony Kazimierz Dolny i tu zostaliśmy naprawdę mile zaskoczeni. Postanowiliśmy więc powiedzieć Wam (tak naprawdę) dlaczego warto pojechać do Cieszyna

My w Cieszynie pojawiliśmy się zupełnie nie przez przypadek. Przyjechaliśmy tu na  7. Ogólnopolskie Spotkanie Blogerów Podróżniczych Dlaczego wybraliśmy ten ewent? To proste: Po pierwsze zależało nam by być na towarzyszących blogerskiemu spotkaniu wykładach. Zawsze to dobrze nauczyć się czegoś nowego i pożytecznego ( wciąż w blogowaniu „nowi” jesteśmy. Poza tym chcieliśmy zobaczyć jakie naprawdę jest to podróżujące polskie blogerskie bractwo…

Ale wróćmy już do tego Cieszyna. Oto nasze 5 powodów dlaczego warto odwiedzić to piękne miasto:

1. Ludzie

To po pierwsze i najważniejsze. Ludzie tu są naprawdę super. I nic nie przesadzamy. Wszyscy przesympatyczni i uśmiechnięci. Do tego ciekawscy, by nie powiedzieć wścibscy. Zaczepiają Cię na ulicy. Pytają skąd jesteś, na jak długo przyjechałeś/aś i co chcesz zobaczyć. Strasznie chcą wiedzieć co myślisz o Śląsku Cieszyńskim i o samym mieście. Czy Ci się tutaj podoba. Doradzają dokąd się udać, co warto zwiedzić.

Chcecie pare przykładów? Proszę:

  • Gostek na Rynku tak zajęty był rozmową z nami że we własnym mieście niemal wpadł pod koła nadjeżdżającego samochodu (!).
  • Starszy pan z kantoru wymiany walut tak bardzo chciał nam polecić wycieczkę w góry, że wyszedł ze swego biura-sejfu nie zamykając nawet za sobą zbrojonych drzwi.
  • Chłopaki z hostelu 3BROS’ HOSTEL już w 2 minuty po aluzji na temat zegarmistrza w mieście zapodali nam listę …siedmiu (!) takich majstrów w Cieszynie.
  • W HOTELU LIBURNIA miła pani w recepcji zrobiła nam świetną kawkę (prawdziwą, z maszyny), pomimo faktu że zapytaliśmy o to o 5 rano w niedzielę a hotelowa restauracja była nieczynna…

2. Dwa kraje, jedno miasto

Cieszyn to miasto leżące na granicy Polski i Czech. Po drugiej stronie rzeki (Olzy) jest Cesky Tesin. Oficjalnie to 2 miasta w 2 państwach. Jednak w rzeczywistości to JEDEN organizm i to się tutaj czuje. Zupełnie nie ważnym jest fakt po której stronie mostu (jednego z kilku) się znajdziemy. Język i waluta się zmienią, ale swoiste poczucie własnej tożsamości mieszkających tu ludzi pozostanie.

3. Położenie

W Cieszynie poza Rynkiem warto też przejść się uliczkami Starówki. Zobaczyć budynek Teatru i legendarną Studnię Trzech Braci. Odwiedzić Wzgórze Zamkowe gdzie znajduje się Pałac Myśliwski Habsburgów i średniowieczna Wieża Piastowska. Dumą miasta jest tzw. Cieszyńska Wenecja – tereny spacerowe leżące wzdłuż kanałów doprowadzających kiedyś wodę do istniejących tu młynów.

Śląsk Cieszyński to okolica mająca dużo do zaoferowania. Warto odwiedzić też Zebrzydowice, Skoczów, Ustroń czy Wisłę. Tak naprawdę warto poszukać regionalnej organizacji turystycznej i zaopatrzyć się w szczegółowy przewodnik, bo tu w każdej, większej czy mniejszej miejscowości znajdziemy coś ciekawego.

Wizerunek Cieszyńskiej Wieży Piastowskiej z Rotundą, zwanej też Starą Wieżą, znajduje się na polskim banknocie 20-o złotowym

4. Jedzonko

Na ten temat można napisać książkę. Zaczęlibyśmy od serwowanych na ulicy sztrudli i smakowitych serowych pączków, przez przepyszny deser Pawłowa aż doszlibyśmy do… pieczonej kaczki z białą kwaszoną kapustą i knedliczkami. Cieszyn to kulinarny raj. Niebo smakoszy. Zjemy tu niemal wszystko. Brzuchy napełnią miłośnicy burgerów, jak i Ci szukający bardziej wyrafinowanych doznań przy stole.

W Cieszynie znajdziemy tradycyjne gospody, bary z domowym jadłem i bistra sushi. Ale również i bardziej eleganckie restauracje podające do posiłku najlepsze wina z Moraw.

5. Zakupy

Cieszyn to również shoppingowe eldorado. Jest tu wiele markowych sklepów, jak na przykład Deichmann, CCC, Big Star, Top Secret czy H&M. Pełno w nich promocji a ceny są często dużo niższe niż w wielkich ośrodkach miejskich.

Dla miłośników zakupów marketowych mamy Carrefour, Eurospar, Rossmanna i RTV-Euro-AGD. Żyć nie umierać: Kupować 😉

My tu jeszcze wrócimy!

Nasz pobyt był niestety dość krótki, a pogoda niezbyt dopisała (śniegowo-deszczowy początek kwietnia 2019 roku). Jednak planujemy tu wrócić i dokładniej rozejrzeć się po Cieszynie gdy już zrobi się trochę cieplej.

DLACZEGO WARTO POJECHAĆ DO CIESZYNA – MINI INFO PRAKTYCZNE:

 

Dojazd z lotniska w Ostrawie:

Z wielu miejsc bilety do Ostrawy kosztują mniej niż te do Katowic czy Krakowa. My mamy zaprzyjaźnione czeskie TAXI, 30% tańsze niż taksówki krajowe: Radek BřezinaTaxi Ostrava, telefon +420608335435. Spoko gostek. Dogadacie się bez problemu. Trzeba tylko mówić bardzo powoli.

 

Noclegi w Cieszynie:

Budżetowy nocleg w Cieszynie: 3BROS’ HOSTEL , ul. Mennicza 14, Cieszyn

Budżetowy nie znaczy że to nocleg jakiś gorszy. Tylko trochę tańszy. Możecie nam wierzyć albo nie, ale dziewczyny i chłopacy z 3Bros’ Hostel zajmą się Wami jak Mamusia i Tatuś… I to bez stania w kącie. A jeśli będziecie grzeczni dostarczą tajny kod do ich słynnej lodówki z napojami…

Dla par mieszanych: HOTEL LIBURNIA , ul. Liburnia 10, Cieszyn

Jeśli potrzebujecie więcej prywatności i chcecie pobyć tylko we dwoje, Hotel Liburnia to miejsce odpowiednie dla Was. Pokoje zapewniają przyzwoity standard a restauracja na parterze zapewni jedzonko i wieczorne drinki. Polecamy

 

Najlepsza kawka i co nieco:

Cafe Arcady na Rynku (Rynek 4, Cieszyn)

 

Najlepsze (dla nas) jedzonko:

Po stronie polskiej:

Winiarnia u Czecha, ul. Sejmowa 4/4, (wejście od ulicy Trzech Braci) Cieszyn

Po stronie czeskiej:

Restauracja Radegastovna, Hlavní tř. 140/3, Český Těšín

 

z a p r a s z a m y

I jak Wam się podoba Cieszyn? Byliście już kiedyś w tym mieście?

A może planujecie wypad na Śląsk Cieszyński? Napiszcie nam o tym w komentarzach.

Nie bój się skomentować: