Domowa USA Statua Wolności, Nowy Jork

Statua Wolności, Nowy Jork

przez Greg z filmowe podróże
statua-wolnosci-nowy-jork

Być w Nowym Jorku i nie zobaczyć Statuy Wolności? Rzecz raczej niemożliwa. Ten symbol nowego życia i nowego, w nowej ojczyźnie początku wciąż przyciąga tłumy. Dołączmy do nich i my – dzisiaj: Statua Wolności Nowy Jork.

Cóż trzeba zrobić by dostać się do wnętrza monumentu Statuy Wolności w Nowym Jorku i popatrzeć na miasto z jej szczytu? To proste: Należy zarezerwować i zakupić wejściówki z około 3-4 miesięcznym wyprzedzeniem. Bilety można nabyć też bezpośrednio przed rejsem w kasie na miejscu (Flexi Tickets). Lub na stronie internetowej firmy operującej przeprawą promową na wyspy Ellis i Libery TUTAJ.

Nie każdy ma jednak świadomość że bilety kupione na krótko przed wypłynięciem pozwalają tylko na opuszczenie promu na Liberty Island i spacer po wyspie, ale tylko na poziomie przystani promowej.

Te bilety nie umożliwiają wejścia na punkt widokowy na piedestale (Pedestal Access). Niestety nie obowiązują też gdy chcemy wdrapać się na koronę pomnika Statuy Wolności (Crown Access).

Aby mieć taką możliwość – jak już powiedzieliśmy na początku – musimy nabyć wejściówki on-line i to z dużym, kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Jeśli nie kupiliście biletów w przedsprzedaży, my proponujemy Wam nieco inną opcję:

Z dolnego Manhattanu, z terminala w pobliżu stacji metra South Ferry Subway Station (linia 1) lub Whitehall Street (linie R i W) kursuje prom na wyspę Staten Island. Płynąc w 'tamtą stronę’ przepływa on stosunkowo blisko Liberty Island. Pozwala to na dokładne obejrzenie (i obfotografowanie)  Statuy Wolności .

Jedyne o czym musicie pamiętać: Przy wejściu na prom szukajcie sobie miejsca z prawej strony, na prawej burcie statku. Najlepiej na górnym, otwartym pokładzie. Lub przy otwartym oknie. Bo wtedy będziecie mieli najlepszy widok. W budynku przystani zawsze są tłumy ludzi, ale nie martwcie się. Prom jest ogromny i wszyscy mieszczą się bez większego tłoku.

statua-wolnosci-nowy-jork
Przed wejściem do terminala promów raczej pusto...
statua-wolnosci-nowy-jork
...w środku już bardziej tłoczno
statua-wolnosci-nowy-jork
Każdy chce być tym pierwszym na pokładzie
statua-wolnosci-nowy-jork
Wypływamy... Widok na terminal od strony rzeki
statua-wolnosci-nowy-jork
Początkowo Statua Wolności jest jeszcze dość daleko
statua-wolnosci-nowy-jork
Po chwili przepływamy już nieco bliżej
statua-wolnosci-nowy-jork
Można sobie zrobić zbliżenie

Po dotarciu na Staten Island będziecie musieli poczekać około 30 minut na połączenie powrotne.

Musimy też powiedzieć Wam o jeszcze jednej ważnej rzeczy, byście nie byli rozczarowani: Wracając, trasa promu biegnie niestety dużo dalej, w większym oddaleniu od Statuy Wolności.

Ale za to widok na Południowy Manhattan zrekompensuje nam to z nawiązką.

statua-wolnosci-nowy-jork
Widok na Statue Wolności w drodze powrotnej
rejs-statkiem-wokol-manhattanu
Panorama Południowego Manhattanu

Koszt:

Sądzimy że należy też dodać że cała ta przygoda nie będzie Was kosztowała ani centa. Dlaczego? Promy na Staten Island kursują za free. (Co w raczej dosyć drogim Nowym Jorku jest wiadomością całkiem dobrą, prawda?)

Nie bój się skomentować: