Domowa USA Nowy Jork metro, co warto wiedzieć?

Nowy Jork metro, co warto wiedzieć?

przez Greg z filmowe podróże
metro-w-nowym-jorku

Nowy Jork, metro? Metro jest super…

Może to zaskakujące gdy mówimy o najbogatszym państwie świata – ale większość urządzeń, instalacji i obiektów użyteczności publicznej w Stanach Zjednoczonych czasy swojej świetności ma już dawno za sobą. Najczęściej zaprojektowano je i wybudowano w latach 70-tych i 80-tych. Teraz pilnie potrzebują rozbudowy/renowacji/unowocześnienia* (*niepotrzebne skreślić).

To samo dotyczy też systemu kolei podziemnej, czyli popularnie mówiąc – metra – w Wielkim Jabłku.

Jak to więc jest?  Nowy Jork metro, co warto wiedzieć? 

472 przystanki chaosu

Sieć metra jest ogromna. Ma 472 stacje. Wyobrażacie sobie? I jak to ogarnąć? To często będący ponad 100 lat w eksploatacji moloch! Wciąż coś się tu psuje, wciąż są jakieś modernizacje albo remonty.

Generalnie nikt nic nie wie. Więc pasażerowie biegają z peronu na peron i dziwią gdy na stację wjeżdża inny numer pociągu niż ten który został zapowiedziany. Zresztą i tak trudno zrozumieć co oni tam mówią… Tutaj to normalka.

Króluje radosny chaos. (Zwłaszcza w weekendy, o czym my również przekonaliśmy się i to dwukrotnie.)

Mapka wszystkich przystanków metra w Nowym Jorku

Jeśli ktoś powiedział Wam że metro w Nowym Jorku jest fajne, to Was okłamał.

Estetyka/komfort

Chociaż generalnie w metrze jest czysto, jednak większość wagonów jest stara i zdezelowana. W czasie jazdy jest raczej głośno, składy pociągów trzeszczą, skrzypią i gwiżdżą jak piła mechaniczna że masakra. Całość kolebie się na wszystkie strony, więc poczujecie się jak na starej łodzi. Ponieważ wciąż nie ma klimatyzacji, bywa bardzo gorąco i duszno.

Informacjna dżungla?

Nie polegajcie na informacjach udzielanych przez pracowników metra przy wejściach/wyjściach i w budkach na peronach. Oni najczęściej mają wszystko w d* albo po prostu nie za wiele wiedzą.

Rzadko kiedy uda Wam się trafić na kolejkę w której będzie schemat trasy przejazdu. Nie ma nawet planu papierowego, naklejonego na ścianie wagonu. O informacji elektronicznej, pokazującej przystanki w czasie rzeczywistym to już w ogóle możecie zapomnieć – udało nam się zobaczyć toto tylko ze 2-3 razy.

Nowy Jork metro

Oznaczenia stacji

Na zewnątrz jest dosyć przejrzyście: Napis ‘Subway’ a przy schodach wiodących do metra zobaczycie kuliste kolorowe lampy. Zielone informują że wejście na tę stację jest czynne cała dobę. Czerwone – że jest zamykane na noc, albo że to tylko wyjście. (Nie wszędzie jednak te oznaczenia funkcjonują. Gdzieniegdzie zobaczycie tylko napisy ‘No entry’ lub ‘Exit only’.)

Gdy wprowadzono system kolorowych lamp, po mieście krążył taki żart: ‘Lampy zielone znaczy – idź, czerwone – nie idź. Jak będą żółte – weź (nowojorską, żółtą) taksówkę!

W środku już jest dużo gorzej. Niezbyt przejrzysty jest system informujący dokąd prowadzi dany korytarz czy schody. Łatwo jest pójść w złym kierunku lub się zgubić. Często na stacji nie ma (albo jest gdzieś z boku) napisu podającego jej nazwę. (Siedząc w wagonie wjeżdzamy na peron i mamy małą konsternację: ‘Gdzie ja jestem?!’)

Nowy Jork metro
Nowy Jork metro

Przekonacie się jak łatwo zejść na niewłaściwy peron czy wsiąść do nie tego składu co trzeba. Przynajmniej raz każdy z nas zrobił sobie taķą wycieczkę w nieplanowanym kierunku.

Nowy Jork metro, co warto wiedzieć? Nasz mały pomocnik:

To nie takie proste by odnaleźć się i poradzić sobie w subwayu w Nowym Jorku, więc by było łatwiej, przygotowaliśmy dla Was mały poradnik:  9 porad jak nawigować w nowojorskim metrze

Mapka nowojorskiego metra (kliknij by powiększyć lub ściągnąć):

Źródło: MTA

[instagram-feed]

Nie bój się skomentować: