Domowa USA Nowy Jork co zwiedzać cz. 1

Nowy Jork co zwiedzać cz. 1

przez Greg z filmowe podróże
nowy-jork-co-zwiedzac

Wszystko zależy od tego co chcielibyśmy zobaczyć i ile mamy na to czasu. Czy jesteśmy nastawieni mocno kulturalnie i interesują nas muzea, sztuka i architektura? Lub na przykład nasze 'zwiedzanie’ to będzie rajd po sklepach w poszukiwaniu mega promocji z których Nowy Jork przecież słynie? Albo też może preferujemy taki kurs na maksa? Chcemy zobaczyć, albo zaliczyć jak najwięcej, odfajkować wszystko co się tylko da?

Cokolwiek jest naszym zamiarem, zawsze pozostaje tyle do wyboru i jedno wielkie pytanie: Nowy Jork co zwiedzać?

My zaplanowaliśmy że odwiedzimy Big Apple w najbliższym czasie dwukrotnie, więc  postanowiliśmy wbić się w Nowy Jork w bardziej spacerowym tempie.  By oczywiście coś zobaczyć ale i trochę odpocząć chłonąc atmosferę tego wielkiego miasta. Dlatego wybraliśmy tylko kilka atrakcji, tak na dobry początek.

Zobaczcie:

Brooklyn Bridge Park plus Brooklyn Bridge

nowy-jork-co-zwiedzac

Jeśli lubicie fotografie (O – selfie, selfie!!) to łazęgę po Nowym Jorku warto zacząć od Brooklyn Heights Promenade i leżącego tuż poniżej promenady Brooklyn Bridge Park. Warto przejść się wzdłuż kilku starych molo przy nabrzeżu rzeki East River. Panorama środkowego Manhattanu i widoki z tej lokalizacji na mosty ( Brooklyński i Manhattan Bridge) są po prostu niesamowite. Polecamy!

nowy-jork-co-zwiedzac

DUMBO

nowy-jork-co-zwiedzac

Kto wie co to jest DUMBO? Pewnie powiecie że Dumbo to prześmieszny mały słonik usiłujący nauczyć się latać przy użyciu „wielkich słoniowatych uszuf”, prawda? DUMBO w Nowym Jorku to okolica na Brooklynie w okolicy Brooklyn Bridge Park. Nazwa pochodzi od skrótu Down Under the Manhattan Bridge Overpass (w wolnym tłumaczeniu: Przejście Pod Mostem Manhattan Bridge). Miejsce to stało się bardzo popularne w ostatnich latach ze względu na nietuzinkowy widok na most (np. pomiędzy podporami mostu możemy zobaczyć w oddali budynek Empire State Building).

nowy-jork-co-zwiedzac

Statua Wolności

nowy-jork-co-zwiedzac

By wejść do monumentu Statuy Wolności i popatrzeć na miasto z jej szczytu, należy zarezerwować i zakupić bilety z 3-4 miesięcznym wyprzedzeniem. Powiedziano nam też że ponieważ wysokość tego pomnika nie jest zbyt duża (93 m), raczej poczujemy się tą atrakcją dość rozczarowani. Zamiast tego polecono nam wyprawę promem z dolnego Manhattanu na Staten Island. Prom przepływa w pobliżu Liberty Island i można sobie dokładnie obejrzeć Statue Wolności. Wystarczy tylko przy wejściu na prom znaleźć sobie miejsce na prawej burcie.

Warto też dodać że cała tak przygoda nie będzie nas kosztowała ani centa – promy na Staten Island kursują za free. (Co w raczej dosyć dla turystów drogim Nowym Jorku jest dobrą wiadomością.)

Widok na Manhattan w drodze powrotnej to sama poezja.

Zobaczcie tutaj

nowy-jork-co-zwiedzac

Times Square

nowy-jork-co-zwiedzac

Z tysiąc razy słyszeliśmy że mieszkańcy Nowego Jorku nienawidzą Times Square i starają się omijać ten plac. My jednak sądzimy że to takie nowojorskie must see. Warto tu przyjść i przysiąść z kubkiem kawy na granitowym murku czy czerwonych schodach, by chociaż przez chwilę chłonąć atmosferę tego miejsca. To przecież serce tego niesamowitego super-miasta!

nowy-jork-co-zwiedzac

Spacer po Wall Street

nowy-jork-co-zwiedzac

Nas sama dzielnica najbogatszych instytucji finansowych świata jakoś specjalnie nie kręci, ale warto zobaczyć gdzie podejmowane są decyzje które i nas często dotyczą. Fajnie jest też zrobić sobie fotkę przy symbolu tego miejsca – Szarżującym Byku. Polecamy wybrać się na Wall Street wczesnym rankiem, wtedy nie dociera tam jeszcze zbyt wielu turystów.

nowy-jork-co-zwiedzac

Punkt widokowy Top of the Rock

nowy-jork-co-zwiedzac

Mając do wyboru 3 najwyżej położone i najpopularniejsze punkty z widokiem na miasto, zdecydowanie polecamy Rockefeller Centre i Top of the Rock Observation Deck. Do dyspozycji mamy tutaj 3 poziomową platformę widokową. Pozwala to zobaczyć rozległą panoramę Central Parku plus budynek Chryslera, Empire State Building i dolny Manhattan w oddali. Można się zapowietrzyć!

nowy-jork-co-zwiedzac

Rejs statkiem wokół Manhattanu

nowy-jork-co-zwiedzac

Najlepiej wybrać się na rejs nocny (np. Harbor Lights Cruise). Trwa on coś koło dwóch godzin i jest to naprawdę niesamowite przeżycie. Trasa prowadzi w dół Hudson River i zatoki wokół południowej części wyspy Manhattan. Rejs rozpoczyna się przy starych dokach, wiedzie koło nowoczesnych wieżowców Hudson Yards a potem mamy cały Manhattan z połyskującym w wieczornym słońcu budynkiem One World Trade Center. Dalej przepłyniemy pod największymi nowojorskimi mostami by ostatecznie wrócić pod Liberty Island na sesje fotograficzną ze Statuą Wolności. Cool!

Przeczytajcie więcej

nowy-jork-co-zwiedzac

One World Trade Center

nowy-jork-co-zwiedzac

Punkt widokowy na 102 piętrze w One World Trade Center można sobie odpuścić, jeśli interesuje nas fotografowanie lub filmowanie. Nie ma tam otwartej platformy, a zdjęcia przez pancerną szybę pełne będą odbić postaci ludzi i odblasków światła. (sprawdzone!) Może lepiej jest wieczorem, w dzień to totalna tragedia. (Przynajmniej dla nas.)

nowy-jork-co-zwiedzac

Muzeum 11 Września

nowy-jork-co-zwiedzac

Może zamiast tego warto odwiedzić Pomnik i Muzeum 11 Września. (9/11 Memorial & Museum)? Pomnik stanowią 2 ogromne, wykonane z czarnego marmuru baseny-fontanny. Każdy z nich położony jest dokładnie w miejscu gdzie kiedyś stały 2 wieże WTC. Na cokołach basenów wyryto nazwiska wszystkich ofiar wydarzeń z 2001 roku. Tuż obok znajduje się Muzeum 11 Września. Możemy w nim zobaczyć wiele dowodów tej tragedii. Między innymi medialny zapis wydarzeń tamtego dnia oraz pogięte jak spinacze fragmenty potężnych, stalowych elementów nośnych budynków WTC. Jest też wiele innych wstrząsających pamiątek. Jak na przykład zmiażdżone szczątki strażackiego sprzętu ratunkowego. Dla osób zainteresowanych tematem- muzeum warte odwiedzenia.

nowy-jork-co-zwiedzac

Mamy nadzieję ze chociaz w jakiejś części odpowiedzieliśmy na pytanie: Nowy Jork co zwiedzać? To tylko taka nasza propozycja eksplorowania tego fascynującego miasta. Coś na początek. Bądźmy szczerzy, nawet gdy spędzicie cały miesiąc w Nowym Jorku, wciąż pozostanie jeszcze do odkrycia wiele interesujących miejsc.

Obiecujemy wrócić do tematu już wkrótce (w części 2).

Nie bój się skomentować: