Domowa INDIE Indie, Tadż Mahal. Czy wiesz jak to będzie?

Indie, Tadż Mahal. Czy wiesz jak to będzie?

przez Greg z filmowe podróże

Tadż Mahal, Agra, India

Zobaczcie jak to będzie gdy już pojedziecie do Indii i wybierzecie sie do Agry by zobaczyć niesamowity Tadż Mahal.

 

Super India Express

Niezwykle obfite i smakowite śniadanie w Super-Exspressie z Delhi mile Was zaskoczy. A naprawdę wyśmienita, aromatyczna kawa podana zaraz potem będzie doskonałym dodatkiem do lektury gazet. Codziennych. Najświeższych gazet z całego świata. (Destination: Agra i Tadż Mahal)

Rozklekotana zielona ryksza

Starszy właściciel zdezelowanej rykszy uparcie będzie próbował coś Wam sprzedać: „Memory Cards Sir. Memory Cards. Bargain Sir, believe me. One thousand rupees only, Sir.” *  Pietnasty raz pokręcisz przecząco głową. Dwudziesty szósty raz powtórzysz że tylko chcecie podjechać pod główną bramę Tadż Mahal.

Gdy dotrzecie na miejsce

Cena biletu dla turystów będzie zakrawać o rozbój w biały dzień, ale cóż, nie będziecie mieli wyboru. Odczekacie swoje a potem Security przy wejściu dokładnie prześwietli i sprawdzi Wasze plecaki. A po chwili będziecie już mogli wejść do krainy jak z baśni.

Na chwilę znikniecie w cieniu ostatniej wielkiej bramy. A widok jaki zmaterializuje się Wam zaraz potem, zmusi do zatrzymania. Wstrzymania akcji serca. Zamarcia na moment. Wtedy to kolejny raz uwierzycie że kamienne gmachy też mogą mieć duszę. I mogą być prawdziwie piękne.

W promieniach (przed) południowego słońca pojawi się Tadż Mahal. W całej swej okazałości. I nie pozostanie nic więcej do powiedzenia. Nic więcej. Naprawdę.

..

Tadż Mahal
Tadż Mahal

 

Tadż Mahal


Najpierw będziecie spacerować po cudownych perskich ogrodach próbując uchwycić białe kamienne cudo w swoje palce. Czy zamknąć w malutkich matrycach Waszych cyfrowych aparatów. Potem zaczniecie widzieć więcej. Nareszcie odkryjecie doskonałe odbicie Tadż Mahal schowane w głębokiej wodzie każdej z tysiąca rajskich fontann.

Cudownym uczuciem jest dotykać historii – stwierdzicie kładąc ręce na chłodnej, białej marmurowej ścianie jednego z 4 minaretów. Bardzo strzelistych zresztą.

 

Po jakimś czasie dojdziecie do miejsca gdzie poproszą Was o pozostawienie obuwia. Uzbrojeni w ochraniacze na stopy znajdziecie się we wnętrzu komory grobowej a za misternym firankowym ogrodzeniem będziecie mogli podziwiać 2 bliźniacze sarkofagi. Będą to nagrobki Władcy – Szahdżahana i jego ukochanej Mumtaz Mahal, czyli Ozdoby Pałacu.

Przeczytacie informację że prosi się o nie robienie tu zdjęć, ale większość zwiedzających nie uszanuje tej prośby kierując swe komórki ku grobom. Co Was zresztą kompletnie nie zaskoczy. Takie czasy, niestety.

Po wyjściu z krypty, kontemplując powoli egzotyczne otoczenie znów co kilka chwil odkrywać będziecie coś nowego.  Roślinne i kwiatowe kompozycje z drogocennych kamieni doskonale wkomponowane w marmurowe płyty. Ogromne pionowe arabeski z czarnego kamienia. Cytaty z Koranu we drzwiach, przejściach i bramach. Wykonane z brązu zdobienia drzwiowych zamków i zasuwek. Zauważycie też bliskość rzeki Jamuna tuż za murami, na tyłach Tadż Mahal.

Na pewno bedzie warto

Spędzicie w tym niesamowitym miejscu jeszcze kilka godzin i ani przez moment nie będziecie żałować faktu, że by zdążyć na Wasz India-Express do Agry, musieliście zerwać się z łóżek grubo przed 4-tą rano.

Tadż Mahal

 

Tadż Mahal

 

 

 

 

 

Kliknij na fotkę aby powiększyć >>

 
 


 *) Z angielskiego: „Karty pamięci proszę Pana. Karty pamięci. Okazja, proszę Pana, proszę mi wierzyć. Tylko tysiąc rupii proszę Pana.”

I jak Wam się podoba nasza wizja odwiedzenia Tadż Mahal? Chcielibyście zobaczyć ten jeden z cudów świata? A może dopiero planujecie swoją podróż życia? Napiszcie nam o tym.

.


Wpisy powiązane

Nie bój się skomentować: