Domowa ANGLIA 3 powody dlaczego musisz (!) pojechać do Stonehenge

3 powody dlaczego musisz (!) pojechać do Stonehenge

przez Greg z filmowe podróże

Musisz pojechać do Stonehenge!

Za chwilę podam Tobie ekstra  3 Powody Dlaczego Musisz Zobaczyć Stonehenge .

Stonehenge znajduje się w Anglii, coś około 14 kilometrów od miasta Salisbury. Nie jest zbyt łatwo dostać się do tego prehistorycznego monumentu leżącego pośród wzgórz hrabstwa Wiltshire.

Dojazd

Można spróbować pociągiem z przesiadką. Najlepiej jednak zabrać się tam samochodem ze znajomymi. Bo przecież wielu z nas ma rodzine albo znajomych na Wyspach. Można też samodzielnie wynająć sobie auto. To niedroga i dobra opcja bo daje dużo niezależności. Jadąc od strony Londynu trasą A303, kilka kilometrów za Amesbury na małym wzgórzu w oddali zobaczymy zarys kamiennego kręgu. Widok jest niesamowity. Cieszmy się nim, bo za parę lat ta część drogi ma zostać ukryta pod powierzchnią okolicznych wzgórz. Takie są ambitne plany English Heritage które zarządza tym miejscem. To plany mające przywrócić okolicy Stonehenge wygląd jak z czasów neolitu. Znając Anglików, będzie to zrealizowane. Po chwili dojedziemy do najbliższego ronda i skręcimy w prawo w drogę A360. Potem znowu w prawo. Wąski asfalt wśród pastwisk pełnych muczących hamburgerów doprowadzi nas prosto do parkingu i  Visitor Centre.

Na miejscu

Całodzienne pozostawienie samochodu na parkingu kosztuje £5. Kupując bilet wstępu do Stonehenge (£15.50) otrzymamy zwrot opłaty za parking. Poza kasami biletowymi w centrum EH znajdziemy księgarnię, sklep z pamiątkami i kawiarnię. Jest tu także wcale niemałe muzeum. Visitor Centre informuje też o wszelkich udogodnieniach dla osób niepełnosprawnych. Cool.

Wszędzie jest darmowe WiFi. Można ściągnąć sobie free audio-tour z Apple App Store lub Google Play pod Androida lub  iPhona. Również w języku polskim, co cieszy.

Stonehenge

Betonowym korytarzem przechodzi się za drugą część ogrodzenia i już elegancką alejką można obejść Stonehenge dookoła. (Na trawniku wyraźne info że trawa bywa mokra i śliska) Miejscami chodnik biegnie tuż przy kamiennym kręgu, czasem jednak w pewnej od niego odległości. Całość odgrodzona jest niskimi słupkami połączonymi czarną linką. Audio-tour informuje że wewnątrz kamiennego obelisku wałęsać można się tylko w czasie 3 dni corocznego festiwalu i festynu z okazji letniego przesilenia. Tak czy tak całość robi wrażenie. Warto to zobaczyć. Można zadać sobie pytanie kto przytargał te ogromne głazy w to miejsce. I jak je tu przyciągnął? Kto je tak precyzyjnie obrobił i w jaki sposób poustawiał jeden na drugim? Jakich używał narzędzi? Fajnie też przysiąść na trawce i popatrzeć sobie na ludzi.

Pamiątkowe fotki

Wszyscy walą śmieszne pozy próbując zrobić sobie ekstra pamiątkowe zdjęcie. Szkoda tylko że pogoda tu często taka deszczowa, zupełnie beznadziejne światło do fotografii. Może jednak uda się później coś wyciągnąć z tych zdjęć na komputerze…

3 Powody Dlaczego…

1. Dostojny wiek

Stonehenge jest starszy od egipskich piramid i chińskiego muru. Kamienny krąg powstał około 500 lat przed piramidami Cheopsa i Chefrena w Egipcie. Jest też starszy coś koło 2300 lat od Chińskiego Muru. Wow! Jak wiele tak starych zabytków dotychczas  widziałeś?

2. Niespodzianka

Niewiele osób będąc na Wyspach ‘zalicza’ coś więcej niż Big Bena, Most Tower i Londyńskie Oko.  Mało kto wie że Stonehenge jest tak blisko stolicy. Wszyscy myślą ze Druidzi wznieśli ten monument gdzieś daleko, na północy, w Szkocji chyba. Zapytaj znajomych i… zaskocz ich mówiąc gdzie byłeś.

3. Selfie, selfie

Łażąc wokół Stonehenge możesz zrobić sobie niesamowite, wręcz wyjątkowe selfie. I wyobraź sobie, że jeśli tylko dopisze Ci pogoda i niebo będzie prze-błękitne, to będzie to Twoja fotka roku. Pochwal się nią.

I tyle 😉

Wiecej informacji na temat Stonehenge możesz znaleźć np. w Wikipedii.

Wpisy powiązane

Nie bój się skomentować: