Domowa NAJCIEKAWSZE MIEJSCA Miejscowość o najdłuższej nazwie w Europie

Miejscowość o najdłuższej nazwie w Europie

przez Greg z filmowe podróże
miejscowosc-o-najdluzszej-nazwie

Jedną z najciekawszych części naszych wojaży po Wyspach Brytyjskich była wyprawa do Północnej Walii:

Podróż do Parku Narodowego Snowdona i na Wyspę Anglesey. I to na tej wyspie znaleźliśmy ciekawe miejsce – miejscowość o najdłuższej nazwie

Na Anglesey ze stałego lądu można dostać się przez jeden z dwóch słynnych XIX-wiecznych mostów – Menai Bridge lub Britannia Bridge.

miejscowosc-o-najdluzszej-nazwie-most-menai
Most Menai Bridge

Interesujące nas miejsce leży tuż obok jednego z tych mostów. To średniej wielkości miasteczko jakich we Walii wiele. Ale to miasteczko zwykłe – niezwykłe: To miejscowość o baaaardzo, baaaaaardzo długiej nazwie.

Miejscowość o najdłuższej nazwie

Nazwa miasta składa się z 58 liter, jest najdłuższą jednowyrazową nazwą osady w Europie i drugą najdłuższą oficjalną nazwą miejscowości na świecie.

Oficjalnie mieścina przyjęła swe miano w celach promocyjnych w roku 1860 ale pełna nazwa o takim brzmieniu była podobno już w użyciu od roku 1849-go.

Ta miejscowość to:

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch

Masakra, prawda? Spróbujcie sami: Po prostu nijak nie da się tego przeczytać!!

Nazwa w języku walijskim znaczy mniej więcej:

Kościół Świętej Marii wśród białej leszczyny nad stawem przy wirze wodnym pod Czerwoną pieczarą przy kościele św. Tysilia

miejscowosc-o-najdluzszej-nazwie
Taka to jest nazwa...

Najczęściej odwiedzanym tu miejscem jest sklep żelazny Jamesa Pringle Weaversa, czyli właściwie sklepik z pamiątkami oraz mały dworzec kolejowy.

Na peronie stacji zobaczyliśmy wielką kolejową tablicę miejscowości. Ciężko ją sfotografować bo sam peron dość wąski…

A w sklepiku można podobno podstemplować sobie paszport pieczątką z długaśnym nazwaniem. My jednak mieliśmy pecha, bo drzwi były zamknięte a tabliczka oznajmiała że właściciel wyszedł na lunch…

Nie bój się skomentować: