Domowa INSPIRACJE I OSOBLIWOŚCI Właściwie kto wymyślił kino?

Właściwie kto wymyślił kino?

przez Greg z filmowe podróże
kto-wymyslil-kino

Zastanawialiście się kiedyś nad tym skąd się wzięła idea radosnego picia ulubionego napoju i konsumowania pop-cornu przez kilkaset osób razem, w jednym miejscu?

Kto wpadł na pomysł zagnania ludzi do zatłoczonej sali w celu oglądania ruchomych obrazów? Niby wszyscy to wiedzą, ale gdy zaczęliśmy pytać, okazało się że to jedna z tych rzeczy o których niby wszyscy słyszeli, ale tak nie do końca…

Bez nerwowego googlowania w telefonie tylko dwie osoby były pewne że to jednak nie Harry Potter wynalazł filmy. Więc właściwie kto, kto wymyślił kino?

Kino = Kinematografia

Kinematografia to słowo powstałe z połączenia 2 zwrotów z języka starogreckiego kinea – ruszać i grafein – zapisywać. Stanowi naukę i dziedzinę sztuki zapisu fotografii jako ruchomych obrazów. Polega na rejestracji światła i fali elektromagnetycznej.

Początkowo zapisu tego dokonywano metodą chemiczną na materiale światłoczułym. Obecnie robi się to głównie elektronicznie poprzez matrycę (sensor) obrazu.

kto-wymyslil-kino

Kinematografia jest sztuką poprawnego przekazywania idei drogą następstwa ożywionych obrazów  (Georges Bataille)

Ruchome obrazy z początku wieku XIX-go

Początki idei kina sięgają lat 30-tych XIX wieku. Wtedy to rozpoczęto pierwsze prace nad ruchomą fotografią. Zdjęcia pokazywano na obrotowych dyskach i wirujących bębnach. W okresie tym niezależnie od siebie w kilku krajach powstały urządzenia będące pra-pra-pra przodkami projektora filmowego. Były to dość dziwaczne machiny nazywane na przykład fenotyskopem (Belgia), stroboskopem (Austria) czy zoetropem (Anglia).

Najbardziej zaawansowany w rozwoju magii ruchomych obrazów był pionier fotografii, Anglik Eadweard Muybridge. Znany jest ze swojej serii zdjęć zrobionych przy użyciu 24 stroboskopowych kamer. Zarejestrowana przez niego sekwencja galopującego konia uważana jest obecnie za pierwszy na świecie zapis projekcji filmowej.

by Eadweard Muybridge (1887), University of Pennsylvania, Public Domain

Skonstruowana kilka lat później prymitywna kamera filmowa służyła tylko do badań naukowych i zapisów meteorologicznych.

Ostatnie lata dziewiętnastego stulecia

Prawdziwy rozwój tego, co dziś nazywamy kinem rozpoczął się w ostatnich latach XIX-go i pierwszych XX-go wieku.
W Ameryce w krótkich odstępach czasu sobie skonstruowano przyrządy o nazwach Kinetograf i Fantoskop. Nie były to jeszcze projektory filmowe, ale maszyny te  ideę pokazywania iluzji ruchu . W obu tych wynalazkach projekcję oglądało się kierując wzrok do środka machiny i mogła oglądać to tylko jedna osoba na raz.

To właściwie kto wymyślił kino?

Przełomem okazało się urządzenie zbudowane przez dwójkę Francuzów – Louisa i Auguste’a Lumière. Ich Cinématograph pozwalał na zapis i późniejszą projekcję obrazu. Bracia Lumière byli pierwszymi którzy pokazali ruchome obrazy równocześnie więcej niż jednej osobie. Ich maszyna prezentowała obraz na zewnętrznym ekranie. Otwartego pokazu tego wynalazku dokonano w Paryżu w grudniu 1895 roku.

Bracia Louis i Auguste Lumière byli pierwszymi którzy dokonali projekcji ruchomych obrazów dla płatnej publiczności składającej się z wielu osób.

W następnych latach zaczęły lawinowo powstawać  pierwsze kino-teatry . Najpierw we Francji, potem we Włoszech, Anglii i Stanach Zjednoczonych.

Krótko potem nowa zaraza rozprzestrzeniła się na cały znany nam świat…

A Wy co wiecie na temat historii kina? Opowiedzcie nam o tym w komentarzach.

Nie bój się skomentować: