Domowa NAJCIEKAWSZE MIEJSCA Kiedy runie Krzywa Wieża w Pizie?

Kiedy runie Krzywa Wieża w Pizie?

przez Greg z filmowe podróże
krzywa-wieza-w-pizie

Będąc w Toskanii brzydko byłoby nie wybrać się do Pizy by zobaczyć ten, jak ktoś nam nieładnie powiedział, architektoniczny wydziw. Tym bardziej że na 2 dni przed naszą planowaną wizytą w tym mieście włoskie gazety krzyczały na pierwszych stronach: „Krzywa Wieża w Pizie! Kiedy się zawali?”

Postanowiliśmy więc tam pojechać i podeprzeć ją własnymi RENCAMI!!

Nie mieliśmy zupełnie pojęcia że ta znajdująca się na Piazza del Duomo campanilla katedry Santa Maria Assunta w Pizie jest tak bardzo stareńka. Wyobraźcie sobie: Budowę jej rozpoczęto w roku 1173!

Krzywa Wieża w Pizie

Dzwonnicę postawiono na niezbyt twardym gruncie, a od XIII wieku ten region Toskanii nawiedzają trzęsienia ziemi. Dlatego doszło do pogłębiającego się przez wieki powolnego przechyłu campanilli. Obecnie Krzywa Wieża w Pizie odchylona jest od pionu o około 3.9m!

Od roku 1964 rząd włoski próbuje przywrócić ją choć trochę do pionu by uchronić budynek przed zniszczeniem. Usunięto dzwony by odciążyć całą konstrukcję. Następnie wybrano ponad 77 ton sześciennych ziemi spod fundamentu po wzniesionej stronie dzwonnicy. Ostatecznie wieża lekko powróciła do pionu. Opadła we właściwym kierunku o całe 45 centymetrów. W 2001 roku entuzjastycznie ogłoszono że konstrukcja jest stabilna na następne całe 200 lat.

Niestety, ultranowoczesne laserowe pomiary elewacji wykonane przez uczonych Uniwersytetu w Ferrarze sugerują że coś znów się zaczyna z tym budynkiem dziać.

Więc jak długo jeszcze Krzywa Wieża w Pizie pozostanie znaną na całym świecie atrakcją turystyczną??

A Wy jak myślicie, czy Włosi poradzą sobie z problemem kołyszącej się wieży w Pizie?  Napiszcie nam o tym w komentarzach.

Nie bój się skomentować: