Domowa INSPIRACJE I OSOBLIWOŚCI Filmowe inspiracje: 'Pod Słońcem Toskanii’

Filmowe inspiracje: 'Pod Słońcem Toskanii’

przez Greg z filmowe podróże
x-featured-pod-sloncem-toskanii-01-min

Chyba większość z nas widziała Pod Słońcem Toskanii. Jak pewnie pamiętacie, bohaterką filmu jest Frances, lekko puknięta Amerykanka po przejściach, która podczas wycieczki do Toskanii we Włoszech kupuje tam stary dom. Adaptacja tego domu, a właściwie prawie ruiny prowadzi do wielu, perypetii i niespodzianek. Równocześnie jest jednak lekarstwem na osobiste problemy – pozwala odbudować własne życie, zacząć w nowym kraju wszystko raz jeszcze. Mamy tutaj też akcent polski: Prace budowlane wykonuje mała włoska firma zatrudniająca pracowników – emigrantów z Polski. A ci, chociaż są dobrymi fachowcami, jednak słabo mówią po angielsku co nieuchronnie doprowadza do zabawnych sytuacji.

Poza remontem domu Frances próbuje wciągnąć się w rytm lokalnej codzienności. Włoskie życie ją fascynuje. Wszystko jest tu zupełnie inne niż za oceanem. Bo w Cortonie nawet czas płynie wolniej. Amerykanka powoli poznaje sąsiadów. Ich życie i problemy. Poglądy i zwyczaje. Uczy się języka mówionego i poznaje toskańską kuchnię. Z czasem staje się częścią miejscowej społeczności. Członkiem rodziny. Wreszcie znajduje też szczęście osobiste.

Filmik z prostą historią i mocno przerysowanymi postaciami. Ale miło się to ogląda i pozostaje w pamięci. Dla nas ’Pod słońcem Toskanii’ to taki rozpromieniacz. Pozycja na pochmurne i smutne dni. To film o pięknie Toskanii i – przede wszystkim – o pięknie życia.

Będąc w Toskanii nie mogliśmy pominąć Cortony. W pamięci wciąż mamy opis tego miasteczka z filmowej pocztówki dla mamy:
Jest dzień targowy w Cortonie. Na placu trwa nieustająca zabawa i wszyscy są zaproszeni.
Sterotypy spotykają się w tym pępku świata. Prawie chce Ci się śmiać, ale nie możesz oprzeć się wrażeniu, że ci Włosi wiedzą o zabawie więcej niż my.
Jem świeże winogrona z targu, a ich fioletowa słodycz rozpływa mi się w ustach. Nawet zapach mają purpurowy.
Chciałbym tu zostać dłużej, ale dzwony przypominają mi o mijającym czasie. Dzwony dźwięczą: „Ding – dang – dong,”, zamiast zwyczajnego „ding – dong.”
Chciałbym, żebyś tu była.
Pozdrowienia…

Wciąż pod słońcem Toskanii

Okazało się że filmowa Frances, w realnym świecie Pani Profesor Literatury, poetka i pisarka Frances Mayes, wciąż mieszka w okolicy Cortony. Pojechaliśmy więc zobaczyć jak naprawdę wygląda Bramasole. Ciężko było znaleźć wjazd na dróżkę okalającą jedno ze wzgórz na których leży Cortona. Kilkukrotnie zabłądziliśmy, ale w końcu się udało.

Okolica jest przepiękna a dom dużo okazalszy niż wydaje się w filmie. Figurka Madonny wciąż rezyduje przy bramie wjazdowej.

Filmowy KLAPS

Walące się stropy, cieknące krany i zakochani budowlańcy – poeci. Do tego węże w łóżku, sowy w sypialni i letnie ulewy w czasie których pralki latają w powietrzu…

Wszystko to znajdziecie w filmie  ’Pod słońcem Toskanii’

na podstawie powieści Frances Mayes

rok: 2003
produkcja: USA, Włochy
reżyseria: Audrey Wells
scenariusz: Audrey Wells

obsada: Diane Lane jako Frances Mayes
Raoul Bova jako Marcello
Sandra Oh jako Patti
Lindsay Duncan jako Katherine
Vincent Riotta jako Martini
Pawel Szajda jako Pawel
Giulia Steigerwalt jako Chiara

I jak Wam się podoba średniowieczna Cortona i prawdziwa posiadłość Bramasole? Byliście już kiedyś w Toskanii? A może planujecie odwiedzenie tej części Włoch?

Nie bój się skomentować: