Domowa ANGLIA Główna baza ‘Top Gear’ czyli Muzeum Motoryzacji w Beaulieu

Główna baza ‘Top Gear’ czyli Muzeum Motoryzacji w Beaulieu

przez Greg z filmowe podróże

BEAULIEU

Będąc w Parku Narodowym i dystrykcie New Forest w hrabstwie Hampshire koniecznie trzeba zahaczyć o muzeum samochodów w Beaulieu. Na tę wizytę warto poświęcić nawet cały dzień. Wiele tu atrakcji i każdy na pewno znajdzie coś interesującego dla siebie.

Trust Prowadzony przez charytatywny ośrodek w Beaulieu (czyt: B-ju-Li) jest pozycją naprawdę godną polecenia dla każdego fana pojazdów mechanicznych. Poza ekspozycją ponad 280 samochodów przedstawiających historię brytyjskiej (i nie tylko) motoryzacji możemy zwiedzić siedzibę rodziny Montagu: Palace House i ruiny cysterskiego klasztoru oraz ogrody i wszystkie przynależne do posiadłości obiekty. Po całym terenie możemy poruszać się naziemną jednotorową kolejką elektryczną lub Veteran Busem z 1912 roku.

 

NATIONAL MOTOR MUSEUM

285 POJAZDÓW

W muzeum zobaczymy 285 eksponatów różnego rodzaju wehikułów i samochodów. Od powstałego w 1875 roku motorowego powozu do nowoczesnych maszyn wyścigowych. Od pozycji pionierskich aż po konstrukcje zupełnie współczesne. Możemy prześledzić jak zmieniało się prowadzenie pojazdu w ciągu tych wszystkich lat. Jakim ewolucjom przechodziło zawieszenie i napęd oraz jak zwiększał się komfort podróżowania. Jak wyglądało nadwozie w różnych latach. Jakie były pomysły, trendy i czego wymagała moda. Wreszcie kiedy zaczęto poważnie myśleć o bezpieczeństwie jadących. Całość ekspozycji poparta jest również ogromnym zbiorem starych fotografii.

 

 

HISTORIA AUT WYŚCIGOWYCH F1

Możemy podziwiać z bliska kilka z najsłynniejszych pojazdów – zdobywców Grand Prix Formuły 1. Pozwala to uzmysłowić sobie jak ten sport zmieniał się w ciągu swojej historii.

 

 


 

WARSZTAT JACK’A TUCKERA

Możemy pochodzić po stacji benzynowej i warsztacie samochodowym Jack’a Turnera. To warsztat mechaniczny z lat 1930-stych. Pełny oryginalnych narzędzi, sprzętów i akcesoriów do obsługi i naprawy samochodów. Taki mały wehikuł czasu…

HISTORIA ROZWOJU MOTOCYKLI

Mamy tu też duży zbiór motocykli. Od pierwszych prototypów aż do masowo produkowanych skuterów. Gratka dla fascynatów.


ŚWIAT TOP GEAR’u

W Beaulieu znajduje się studio telewizyjne programu BBC  Top Gear . Można tu zobaczyć np. słynną tablicę ze zdjęciami samochodów testowanych przez Clarksona, Maya i Hammonda. Jest tu też sporo wraków pojazdów katowanych przez nich w czasie kolejnych sezonów Top Gear.

Kliknij na strzałkę by przewinąć fotkę >

PALACE HOUSE

Dom a właściwie mały pałac znajduje się w rękach rodziny Montagu od 1538. Możemy zwiedzić tu wiktoriańską kuchnię, rodzinną bibliotekę i kilka innych pałacowych pokoi. Co ciekawe mamy tu też małą galerię sztuki… rosyjskiej. Warte uwagi są też ruiny klasztoru Cystersów ufundowanego w XIII wieku przez Króla Jana.

 Pałac oraz przyległe budynki były sceną filmu ‘Honorowy Buntownik’ z 2015 roku .

 

Zdjęcia: Przemysław Jahr

OGRODY

Miło będzie usiąść sobie na ławeczce w jakimś cichym zacienionym miejscu. Na otaczających Palace House gruntach mamy założony w 1775 roku dziki ogród angielski, staw i wiktoriański warzywnik. Dalej jest ogród kwiatowy oraz zakątek Alicji z Krainy Czarów.

A na koniec zobaczcie nasze historyczne zdjęcie właśnie z (okolic) Beaulieu…

 

Więcej informacji na temat całego kompleksu możecie znaleźć na oficjalnej stronie Beaulieu National Motor Museum 

 

 

Wpisy powiązane

Nie bój się skomentować: