Domowa FRANCJA 12 faktów o Francji które mogą Cię zainteresować

12 faktów o Francji które mogą Cię zainteresować

przez Greg z filmowe podróże

Wydawałoby sie że Francja nie może nas już specjalnie niczym zaskoczyć. No wiadomo: Sery, wina i muszlaki. Kraj paszteciaży i miłośników żabich udek. Czyżby tylko? Oto nasze fakty o Francji.

Interesujące fakty o Francji

fakty-o-francji-001-min

1. Miłośnicy zwierząt

Okazuje się że ponad 51% francuskich rodzin posiada jakieś zwierzę. W co drugim gospodarstwie domowym jest pies, a w co trzecim kot. Bardzo często też zdarza się że tych milusińskich jest więcej niż jedno.

2. Długowieczne kobietki

Francuzki statystycznie żyją najdłużej wśród wszystkich nacji w Europie. Średnia długość życia kobiety we Francji wynosi 85 lat. W 2050 roku liczba stulatków będzie tutaj trzykrotnie wyższa niż obecnie.

fakty-o-francji
fakty-o-francji-003-min

3. Turystyczne eldorado

Może to zaskakujące, ale Francja jest najczęściej odwiedzanym krajem świata. Ogromny wpływ na wielkość tej statystyki ma ‘Miasto Miłości’, czyli Paryż. Rocznie kraj Żabojadów odwiedza grubo ponad 80 milionów turystów (dane z roku 2016).

4. Królestwo sera

We Francji istnieje 365 gatunków sera! Francuzi są zdania, że dobry posiłek należy zakończyć kawałkiem dobrego sera, oczywiście przy lampce równie doskonałego wina! Jesteśmy za!

fakty-o-francji
fakty-o-francji-005-min

5. Super: Zakaz umierania we Francji

Mer francuskiego miasteczka Cugnaux wydał w listopadzie 2007 roku zarządzenie zakazujące umierania w tej miejscowości. Powód: brak miejsca na cmentarzu miejskim. Sugerujemy by rozszerzyć ten zakaz również na nasz kraj.

6. Wino za 16 500 EUR

Francja jest największym producentem wina na świecie. Najbardziej znane są z tego regiony jak: Burgundia, Bordeaux, Prowansja, Alzacja i Szampania. Większość z listy 50 najdroższych win świata pochodzi właśnie z Francji. Butelka szeroko uznanego za najlepsze z tych win kosztowała w 2016 roku jedyne 16 509 euro.

fakty-o-francji
fakty-o-francji-007-min

7. Nie dotykaj towaru!

Uwaga! W każdym, dowolnym miejscu we Francji, kiedy jesteśmy na targu, lub w sklepie/supermarkecie  nie możemy dotykać owoców, warzyw ani kwiatów! Chyba, że sprzedawca wyraźnie, z własnej inicjatywy to zaproponuje.

8. Parkowanie

Podczas manewru parkowania Francuzi nie zajmują 4 miejsc parkingowych naraz ani nie zostawiają metrowej przestrzeni przed i za swoim samochodem. Parkują bardzo blisko siebie. Nie można tu jednak dodać że robią to dobrze i precyzyjnie bo niemal wszystkie auta na ulicy mają porysowane zderzaki.

fakty-o-francji
fakty-o-francji-009-min

9. Eau libre (darmowa woda)

Mało kto o tym wie, ale woda w restauracjach i barach jest darmowa. Do posiłku dostaje się karafkę wody. Wszystkie miejsca we Francji mają obowiązek wydawania darmowej wody nawet przechodniom którzy tylko chcą się czegoś napić.

 A teraz fakt według nas najlepszy w tym zestawieniu: 

10. Miejscowości i wioski o śmiesznej nazwie

We Francji jest tak dużo miejscowości i wiosek o śmiesznej nazwie że posiadają one własne stowarzyszenie, a od 2003 roku co 12 miesięcy w jednej z nich organizuje się spotkania pod hasłem ‘Wspólnota miejscowości o nazwach poetyckich lub zabawnych’. Ostatnia taka impreza (2016) odbyła się w wiosce Mingecobs (Jedz Cebulę). Pojawili się na niej przedstawiciele  między innymi miasta Folles (Zwariowany), Bourre (Kłaki), wiosek Anus (Odbyt), Le Fion (Tyłek) a także Saligos (Brudna Świnia). Niezłe nazwy, prawda?

fakty-o-francji
fakty-o-francji-011-min

11. Buziaki przy spotkaniu

Francuzi nie boją sie kontaktu fizycznego. Wszędzie okazują sobie sympatię. I to bez względu na płeć. W zależności od regionu, na powitanie całują się w policzki zazwyczaj dwa lub cztery razy.

12. Językoznawcy

Francuzom zarzuca się słabą znajomość a właściwie chroniczną niechęć do języków obcych. I jak pokazuje to praktyka, dużo w tym prawdy. Statystycznie jedynie 34% mieszkańców Francji mówi w języku angielskim.

fakty-o-francji

Jeśli znalazłeś gdzieś inne ciekawe fakty na temat Francuzów i Francji i chcesz się nimi z nami podzielić,  napisz o tym w komentarzach.

Nie bój się skomentować: