Domowa HISZPANIA Pamiętacie 'Smak Życia’? Barcelona, Mercat De la Boqueria! Eksplozja zmysłów!

Pamiętacie 'Smak Życia’? Barcelona, Mercat De la Boqueria! Eksplozja zmysłów!

przez Greg z filmowe podróże

‘Smak życia’ Cedrica Klapischa

Pamiętacie Xaviera, bohatera filmu Cedrica Klapischa ‘Smak życia’?

Xavie to młody Francuz dzięki programowi Erasmus studiujący w Barcelonie. Przez kilkanaście miesięcy dzieli on mieszkanie z grupą 6 innych studentów z różnych krajów jednoczącej się Europy. Mieszanka kultur, nawyków i… głęboko zakorzenione stereotypy prowadzą do wielu zabawnych sytuacji. Totalny chaos i ekstra odlot. To niby taka nieskomplikowana komedia, ale dziś to już właściwie film kultowy. Niektóre sceny, powiedzonka jak również muzyka (zobacz TUTAJ) wracają do nas co jakiś czas, zmuszając do ponownej wizyty w świecie Xaviera… Specjalnie dla Was dziś kawałek Barcelony.

Mercat de la Boqueria

Generalnie to jesteśmy wielkimi fanami wszelkiego rodzaju bazarów i rynków. Są one czymś co zawsze odwiedzamy, gdziekolwiek jesteśmy. Czy to będzie Kresczatik Bazar w Kijowie czy Mercado Atarazanas w Maladze, albo małe lokalne rynki uliczne we Lwowie czy w Calais, odwiedziliśmy je wszystkie. Tak więc wycieczka po barcelońskim targu  Mercat de la Boqueria  jest czystą przyjemnością i jednym z miejsc naszego barcelońskiego must see.

Eksplozja zmysłów!

Sądzimy ze warto Wam dać swojego rodzaju ostrzeżenie przed wejściem na ten market, bo gdy miniecie główne wejście, gwarantujemy:

Wasze zmysły po prostu wybuchną!

Porażone będą wszystkie: Wasze powonienie, wzrok, słuch, smak i dotyk. Bo na Mercat de la Bogueria znajdziecie wszystko. Naprawdę wszystko – od płetw rekina po przyprawy z dalekiego Tybetu!

TIP: Warto wybrać się do do la Boqueria rano, najlepiej przed godziną 12-tą w południe. 
     Wtedy rynek nie jest zbyt zatłoczony a wszystkie stoiska są wciąż otwarte.

 

Rynek podzielony jest na kilka głównych naw. Z owocami i warzywami, mięsem, rybami, różnymi marynatami i przyprawami. Poza tym mamy tu ponad 400 straganów z wszelakimi rodzajami lokalnych przysmaków. Z sałatkami, sandwiczami, tapas, serami czy winem. Gwarantowane: Tu dla każdego znajdzie się coś dobrego.

Ogromny gwar wypełnia całą halę gdzie właściciele konkurujący ze sobą stoisk przekonują do siebie przyszłych klientów.

Gdy będziecie łazęgować między stoiskami spojrzycie w wyłupiaste martwe oczy świeżo złowionych ryb. Zobaczycie szkarłatne skrzela i wielgachne ogony połyskujące w świetle reflektorków. Smutne kraby będą odprowadzały Was wzrokiem. Zachwycicie się feerią kolorów artystycznie wyeksponowanych świeżych owoców czy warzyw, pachnących jakby były zbierane tego właśnie ranka. Opijecie się sokami do nieprzytomności. Będziecie delektować się aromatem dziesiątek serów, suszonych owoców i przypraw. Posmakujecie różnych chlebków, ciast, oliwek i orzechów. Sprzedawcy pozwolą Wam przed zakupem spróbować kiełbasek z własnego wyrobu i różnych gatunków suszonej szynki.

       .       


My po prostu uwielbiamy obserwować mieszkańców Barcelony, którzy nie tylko starają się jak najtaniej kupić najświeższe sezonowe produkty, ale także radośnie plotkują z innymi kupującymi, siedząc przy kawie i jakimś ciastku czy tapas.

Zakupy na Mercat de la Bogueria to takie bardziej osobiste doświadczenie niż wizyta w supermarkecie. A przy tak wielu różnych sklepach do wyboru, jest to również opcja najtańsza.

Stoiska gastronomiczne na rynku są zawsze zatłoczone, ale jeśli macie czas, warto ich popróbować. Przygotujcie się więc na ucztę zmysłów.


   


Gdzie znajduje się Mercat de la Bogueria?Mercat de Sant Josep de la Boqueria, Rambla 91, 08001 Barcelona, EspañaMetro: Liceu (Green Line, L3)Otwarte: od poniedziałku do soboty, 8:00 – 20:30.

 

Nie bój się skomentować: