Domowa ANGLIA Durdle Door: Czy wiesz gdzie w Anglii kręcono ‘Piratów z Karaibów’?

Durdle Door: Czy wiesz gdzie w Anglii kręcono ‘Piratów z Karaibów’?

przez Greg z filmowe podróże

 Wybrzeże Jurajskie

Mało kto wie jak urokliwe jest wybrzeże kanału La Manche w południowej Anglii. Część biegnąca z zachodu na wschód przez dwa hrabstwa Devon i Dorset nazywana jest Wybrzeżem Jurajskim. Linia brzegowa jest tu mocno zróżnicowana. Białe kredowe klify raz wznoszą się wysoko, to opadają. Kamieniste plaże są koloru łososiowego co z turkusowym odcieniem wody morskiej daje niesamowite wrażenie. Krajobrazy wręcz ‘pocztówkowe’. Raj dla fotografów i… filmowców. W okolicy Durdle Door o którym chcemy napisać powstało wiele produkcji filmowych. Między innymi ‘Piraci z Karaibów’.

 Kilometry doskonale oznakowanych pieszych turystycznych szlaków zwabiają miłośników wędrówek. .

Można przebyć ponad 100 kilometrów maszerując ścieżkami meandrującymi na szczycie klifu. Lecz większość odwiedzających to ci bardziej leniwi. Oni tylko chłoną atmosferę tego miejsca wylegując się pośród kremowych skał.

Tu znajdują się dwie z najbardziej znanych atrakcji regionu.

Lulworth Cove

Lulworth Cove to półkolista zatoka która w zamierzchłej przeszłości była kraterem wulkanu. Gdy morze wtargnęło do środka, kocioł pełen lawy eksplodował. A do naszych czasów przetrwał głęboki lej w kształcie podkowy. Dziś urokliwa zatoczka każdego roku odwiedzana przez tysiące weekendowych turystów.

Znajduje się tu mała baza kutrów rybackich. Czasem wczesnym rankiem w sklepiku można kupić świeżo złowione ryby, kraby czy krewetki.


Durdle Door

Druga ciekawostka Wybrzeża Jurajskiego to Durdle Door. To wapienny łuk znajdujący się na jednej z większych tutejszych plaż. Naturalna formacja skalna w kształcie bramy.

By dotrzeć na sam dół klifu do plaży trzeba pokonać kilkaset stromych kamiennych schodków. Należy zachować wyjątkową ostrożność. Stopnie bywają mokre a kawały skały często są niestabilne. Upadek może być fatalny w skutkach. Jednak warto się pomęczyć. Widok kamiennej bramy wynagrodzi trudy zejścia. Durdle Door sprawia niesamowite wrażenie, zwłaszcza o wschodzie i zachodzie słońca.

 

Spacerowy dystans

Tak naprawdę nie ma większego znaczenia co chcemy zobaczyć najpierw. Odległość między Lulworth Cove a Durdle Door to w przybliżeniu 2 kilometry. Dwadzieścia minut spaceru wapiennym traktem. A obydwa te miejsca są tak samo warte by je odwiedzić.

Dorset and East Devon Coast

Jurassic Coast w roku 2001 znalazło się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO jako Dorset and East Devon Coast.

Wpisy powiązane

2 komentarze

Anna 24/07/2019 - 17:20

Piraci z karaibow nigdy nie nakrecali zadnej sceny w durdle door. Ludzie wymyslaja jakiejs glupoty a potem reszta tak tylko nasladuje bezmyslnie.
Arch, Wallilabou Bay, St. Vincent to jest dokladnie to miejce. Podobno do durdle door. Ale jednak zupelnie Co innego I juz napewno nie w UK.

Reply
Greg z filmowe podróże
Greg z filmowe podróże 16/11/2019 - 11:09

Hejka Anna, Sprawdziliśmy to raz jeszcze – tak, masz rację. Dziękujemy za komentarz i sprostowanie.

Reply

Nie bój się skomentować: