Domowa GRECJA Kreta: Czy wiesz dlaczego omijano wyspę Spinalonga?

Kreta: Czy wiesz dlaczego omijano wyspę Spinalonga?

przez Greg z filmowe podróże

Spinalonga

Od czasu greckiego serialu o kolonii trędowatych, (na ten temat piszemy również TUTAJ) zawsze chcielismy zobaczyć wyspę Spinalonga. Dlatego w czasie naszego pobytu na Krecie było to jedno z naszych miejsc must see.

Filmowa 'Wyspa’

Leżąca na skraju Zatoki Mirabello wysepka Spinalonga pozornie nie ma wiele do zaoferowania. Kilkanaście opuszczonych domów, stary wenecki fort, pozostałości cmentarza i malutką kapliczkę. Jednak dobijające tu liczne łodzie pełne turystów świadczą o tym, że miejsce to jest interesujące i naprawdę wyjątkowe. Jego historia porusza sumienia i mocno działa na wyobraźnię.

Zatoka Mirabello

Jak już pisaliśmy TUTAJ, Kretę najlepiej zwiedzać wynajętym samochodem. To zdecydowanie najwygodniejsza opcja. I wcale nie musi być droga. (Sprawdź TU) Jadąc z Heraklionu drogą numer E75 w kierunku Agios Nikolaos na 50 kilometrze należy zjechać w prawo, pod wiaduktem i kierować się w kierunku miasteczka Elounda. Pozwoli nam to na przejażdżkę przez bardzo malownicze tereny. Droga wije się tu niemiłosiernie schodząc niżej i niżej ku wybrzeżu. Widoki niezapomniane. (Dla tych którzy się spieszą: Można jechać dalej trasa E75 i po około 10 km, przed samym Agios skręcić na Eloundę.) W centrum Eloundy przy białym kościółku z czerwoną kopułą trzeba skierować się w prawo i drogą wzdłuż wybrzeża dojechać do rybackiej wioski Plaka.

Plaka > Spinalonga

Stąd kursują małe stateczki na pobliską wysepkę Spinalonga. Otoczona murami obronnymi z basztami po dawnej weneckiej twierdzy Spinalonga robi dość ponure wrażenie. Na początku XX wieku powstało tu tzw. Leprozorium czyli miejsce które służyło jako ośrodek izolacji osób chorych na trąd. Przybywali tu przymusowo chorzy o różnym statusie społecznym. Ludzie normalni, jak i bogacze. W latach istnienia instytucji na wyspie powstało kilka okazałych domów i kościółków, fundowanych przez rodziny zamożnych pensjonariuszy. Chociaż zdrowi omijali ten skrawek lądu szerokim łukiem, trędowaci wiedli tu w miarę normalne życie. Łowili ryby, hodowali drób i uprawiali ogródki. Pracowali w warsztatach i sklepach. Żyli zwyczajnie, jednak w izolacji i zapomnieniu. Wzbudzający powszechną odrazę, oderwani od swoich rodzin tu czuli się bezpiecznie, zamknięci w swojej małej społeczności. Formalnie nie byli objęci żadną fachową opieką lekarską. Kolonia chorych liczyła średnio ponad 350 osób. Dopiero w 1957 roku ośrodek na Spinalondze został zamknięty a trędowaci przeniesieni do szpitali na Krecie i na kontynencie. Od tego czasu wszystkie dawne zabudowania powoli niszczeją a wyspa pozostaje niezamieszkana.

Spinalonga

Przystań na Spinalondze

Wyspa niezupełnie pozostaje niezamieszkałą…

Zwiedzanie

Spinalongę najlepiej zwiedzać na własną rękę. Koszty to 10 € za miejsce na stateczku kursującym z wioski Plaka. Cena obejmuje rejs w obie strony. Płatne z góry, czas  pojedynczej przeprawy to max. 15 minut. Wstęp na wyspę kosztuje 2 €. Na zwiedzenie całej Spinalongi wystarczy nam około godzina.

 

Więcej  fotografii  ze spaceru po wyspie Spinalonga znajdziecie TUTAJ

 

Wpisy powiązane

Nie bój się skomentować: