Domowa INSPIRACJE I OSOBLIWOŚCI Atrakcje Hrabstwa Kerry: Delfin z Dingle

Atrakcje Hrabstwa Kerry: Delfin z Dingle

przez Greg z filmowe podróże

An Daingean (Dingle)

Dingle (a właściwie An Daingean) to niewielkie, senne miasteczko w Hrabstwie Kerry. Leży w południowej części półwyspu o tej samej nazwie. Jest tu mały port rybacki i przystań jachtowa. Nazwa nie była nam obca.  Dingle znaliśmy z filmu Ananda Tuckera ‘Oświadczyny po Irlandzku’ [Leap Year (2010)].  I, prawdę mówiąc nie tylko z tej jednej produkcji kinowej. Przycupnięta w zatoczce mieścinka od początku bardzo nam się spodobała. Pachniała rybami i słoną atlantycką bryzą. To miejsce dające wytchnienie. Wręcz zachęcające do leniwej przechadzki. Niezbyt ‘turystyczne’, z kilkoma tylko sklepami i kafejkami.

Kawiarnia Beile Le Cheile

Należy też powiedzieć że tutaj rozpoczęła się nasza (pewnie zgubna) miłość do wszelkiego rodzaju ciast. Wcześniej omijaliśmy słodkości jak zarazę. Tu wszystkie wcześniejsze postanowienia o zdrowym życiu trafił szlag. No bo takiego domowej roboty jabłecznika jak w  kawiarni Beile Le Cheile  nie zjecie nigdzie na świecie! Możecie nam wierzyć! Podają go z przepysznym śmietanowym dipem. Ta kawiarnia to taki ukryty skarb Dingle. Znajdziecie ją na Green Street, z tyłu placu Dick Mack’s Yard, na przeciwko kościoła Saint Mary’s.

Fungie

Zwiedzając nabrzeże zapewne natkniecie się na pomnik delfina. To przypomni Wam że jedną z fajniejszych atrakcji Dingle jest spotkanie z mieszkającym w tutejszej zatoce butlonosem Fungie.

Wieść głosi że delfin pierwszy raz widziany był w wejścia do portu w roku 1983. Od tego czasu eskortuje on praktycznie wszystkie jednostki pływające po zatoce. Zaczepia kajakarzy, pływaków i nurków. Wydaje się niezwykle przyjazny, by nie powiedzieć towarzyski.

Dingle Dolphin Boat Tours

Od kilku lat w Dingle organizowane są około godzinne rejsy po zatoce na spotkanie z Fungie. Organizatorzy gwarantują zwrot gotówki w przypadku braku spotkania z delfinem. Z tego co nam powiedziano, nie doszło do tego ani razu… Fungie jest niezawodny. Zawsze na stanowisku.

Dingle

Wypływamy…

Dingle

Wybrzeża w okolicy Dingle sa bardzo malownicze…

Dingle

… pełne ruin starych baszt i zamków

Nie wiadomo kiedy i skąd pojawił się Fungie.


Delfin z Dingle

Delfin z Dingle

Delfin z Dingle

Warto wydać te pare euraków (dokładnie € 16) by wśród rozbryzgów fal i pisków radosnej gawiedzi zobaczyć to piękne zwierzę w jego naturalnym środowisku, na wolności.


.TIP: Trzeba tylko pamiętać, że chociaż rejsy odbywają się przez okrągły rok, są jednak oczywiście uzależnione od warunków pogodowych w zatoce.

Delfin z Dingle

Koniec zabawy, wracamy do Dingle


Jak i gdzie zarezerwować rejs na spotkanie z delfinem Fungie?

  • Bezpośrednio na nabrzeżu znajduje się oficjalne biuro rezerwacji. Widać je z daleka. Szukajcie napisu:  FUNGIE BOOKING .
  • Można też zadzwonić pod numer: 00353 66 9152626.
  • Albo dokonać rezerwacji on-line: LINK

Oficjalna Strona organizatora rejsów (link)

Wpisy powiązane

Nie bój się skomentować: