Domowa INSPIRACJE I OSOBLIWOŚCI 19 interesujących rzeczy o Kanadzie

19 interesujących rzeczy o Kanadzie

przez Greg z filmowe podróże
ciekawostki-o-kanadzie

Nasza ostatnia wizyta w Toronto (o czym już za parę dni przeczytacie TUTAJ) nasunęła nam pomysł by pozbierać mało znane/interesujące/dziwne* (*niepotrzebne skreślić) fakty na temat kraju klonowego liścia. I tak powstały ciekawostki o Kanadzie.

Zebrało się tego aż… 19 pozycji, co i nas zaskoczyło. Może dobrniecie do końca, spróbujcie.

Ciekawostki o Kanadzie

ciekawostki-o-kanadzie-swiety-mikolaj

1. List do Świętego Mikołaja

Możesz napisać list w dowolnym języku i wysłać go na adres: North Pole, H0H 0H0, Canada, a otrzymasz list zwrotny od… Świętego Mikołaja. Spróbujcie!

2. Potentat syropu klonowego

Kanadyjska prowincja Quebec wytwarza ponad 77% światowego syropu klonowego.

ciekawostki-o-kanadzie-syrop-klonowy
ciekawostki-o-kanadzie-granica

3. Otwarta granica

Kanada posiada najdłuższą zdemilitaryzowaną granicę na świecie. Dzieli ją ze Stanami Zjednoczonymi (No chyba że Mr. Trump wymyśli jakąś nową, cudowną opcję).

4. Wodny kraj

Dwadzieścia procent światowych zasobów słodkiej wody znajduje się w Kanadzie. Kraj ten posiada więcej jezior niż jakikolwiek inny kraj na ziemi.

ciekawostki-o-kanadzie-jeziora
ciekawostki-o-kanadzie-ogopogo

5. Kolega szkockiego Nessie Mieszka w Kanadzie

Ogopogo to mityczny potwór podobny do potwora z Loch Ness, który podobno mieszka w jeziorze Okanagan w Kolumbii Brytyjskiej.

6. Ekstremalne skoki temperatury

Tylko w Kanadzie temperatura może on wzrosnąć od minus 19 stopni C do plus 22 stopni C w ciągu jednej godziny! (Rok 1962, Pincher Creek, Alberta, Kanada) Wyobraźcie to sobie!

ciekawostki-o-kanadzie-temperatura
ciekawostki-o-kanadzie-biegun-zimna

7. Biegun zimna

Najniższa temperatura, jaką kiedykolwiek zarejestrowano w Kanadzie, zapisano w miasteczku Snag, Prowincja Yukon i było to minus 63 stopni Celsjusza.

8. Mac and cheese

Kanadyjczycy konsumują więcej Mac and Cheese, czyli makaronu z serem niż jakikolwiek inny naród na świecie.

ciekawostki-o-kanadzie-mac-and-cheese
ciekawostki-o-kanadzie-frytki

9. Frytki podawane z… serem czyli Poutine

Poutine to tradycyjne canadyjskie frytki podawane z… roztopionym serem Cheddar. Często obficie polane sosem gravy.

10. Czipsy ketchupowe

Kanadyjczycy tak bardzo kochają ketchup, że posiadają czipsy o takim smaku. Ketchupowe czipsy są produkowane przez firmę Lay’s, i można je kupić wyłącznie w Kanadzie.

010-ciekawostki-o-kanadzie-czipsy-ketchupowe-min
011-ciekawostki-o-kanadzie-mleko-w-woreczkach-min

11. Mleko w woreczkach

W wielu regionach Kanady mleko jest dostarczane w workach, a nie w kartonach czy butelkach. Taki worek umieszcza się w specjalnie zaprojektowanym dzbanku i nacina jego narożnik. Ciach! i – voila! – pijemy sobie mleczko. Jakiś czas temu tak pakowane mleko było też dostępne w Polsce. Ale kto to pamięta?

12. Dwujęzyczny hymn narodowy

W Kanadzie połowę hymnu narodowego śpiewa się w języku francuskim, a drugą połowę w języku angielskim. Ponieważ oba te języki są językami narodowymi kraju, oba są równie ważne, więc należało je uwzględnić.

012-ciekawostki-o-kanadzie-hymn-min
013-ciekawostki-o-kanadzie-autostrady-min

13. Bezpieczne autostrady

Dla ludzi. Ale też dla zwierząt takich jak niedźwiedzie, wilki, kojoty, łosie czy nawet owce. Rząd Kanady zbudował w parkach narodowych szereg wiaduktów drogowych i tuneli aby uniknąć kolizji ludzi i zwierząt gdy te ostatnie przekraczają autostrady.

 A teraz fakt według nas najlepszy w tym zestawieniu: 

14. Drink z sokiem Clamato

Wiecie co jest idealnym drinkiem na gorące kanadyjskie lato? To koktajl zwany Casarskim. Składa sie on z wódki, przypraw i soku Clamato. Co to jest sok Clamato? To taki rybny dodatek do azjatyckich potraw, głównie zup – sok z małży. (Jak mówią w Poznaniu – ja-tej!!) Drink dość ekstrawagancki, ale dla Kanadyjczyków to coś ekstra!

014-ciekawostki-o-kanadzie-clamato-drink-min
015-ciekawostki-o-kanadzie-mieso-min

15. Egzotyczne mięsa w sklepach

Przeciętna oferta mięsa sprzedawanego w Europie kończy się na wołowinie, kurczaku czy wieprzowinie. W Kanadzie to nie wszystko. W prawie każdym sklepie znajdziesz mięsiwo z wielbłąda, koninę, dziczyznę i strusia. Niektóre supermarkety oferują nawet mięso kangura!

16. Emigracja mile widziana

W przeciwieństwie do innych krajów, emigracja jest w Kanadzie bardzo pozytywnie odbierana. Wszyscy potrafią dostrzec że jej wzrost ma pozytywny wpływ na ekonomię. Wielonarodowość prowadzi do coraz większego zainteresowania innymi kulturami i poszanowania dla odmiennych religii. W porównaniu z np. USA Kanada jest o krok dalej w kwestii kontrolowanej emigracji.

016-ciekawostki-o-kanadzie-emigracja-min
ciekawostki-o-kanadzie

17. Więcej wakacji

Badania wykazują że Kanada ma najbardziej wyluzowaną siłę roboczą na świecie. W kraju tym praktycznie co miesiąc obchodzi się jakieś święto. Mamy tu też coś takiego jak „Family Day” (Dzień Rodziny). To dni wolne od pracy gdy zachęca się ludzi do spędzania czasu z rodziną. To też czas spotkań dla lokalnych społeczności, czas na parady, kiermasze i inne wydarzenia, które gromadzą wszystkich.

18. Kanada jest jednym z najczystszych krajów

Kanada utrzymuje swoje miasta i cały kraj w niesamowitej wręcz czystości w porównaniu do niektórych miejsc w Ameryce Północnej czy Środkowej. W kraju tym recyklingowi podlega prawie 92% śmieci. W tym ponad 98% szkła i papieru oraz 79% opakowań z plastiku (2018).

ciekawostki-o-kanadzie
ciekawostki-o-kanadzie

19. Przypalmy sobie dymka!

Marihuana jest legalna w Kanadzie.

I jak Wam się podobają ciekawostki o Kanadzie? Znacie jakieś inne niesamowite fakty o tym kraju? A może chcielibyście się tam wybrać? Napiszcie nam o tym w komentarzach.

2 komentarze

Anna 18/11/2021 - 16:48

OMG ale skąd wy to wszystko wiecie? Ja nie mogę bardzo za to dziękuję:) Przydało mi się do plakatu na angielski o Kanadzie jestem Ci wdzięczna za to!

Reply
Greg z filmowe podróże 20/11/2021 - 09:28

Mówią że 'podróże kształcą’… Fajnie że nasza wiedza Ci się przydała. Pozdrawiamy

Reply

Nie bój się skomentować: