Domowa GRECJA Ciekawostki Grecja – 8 rzeczy które musisz wiedzieć

Ciekawostki Grecja – 8 rzeczy które musisz wiedzieć

przez Greg z filmowe podróże

Ktoś powiedział że nieodłącznym elementem podróżowania jest… zaskoczenie. I to chyba jest prawda.

Wpadliśmy na pomysł by pisać Wam o różnych lokalnych niezwykłościach, ewenementach i wydziwach obecnych w krajach które odwiedziliśmy. Dzisiaj Ciekawostki Grecja – prezentujemy 8 rzeczy których być może nie wiecie o tym fascynującym kraju.

Ważne rzeczy, niespodzianki i osobliwości – ciekawostki Grecja:

1. Full of sunshine

Aby mieć gwarancję pięknej pogody w czasie urlopu, najbezpieczniej udać się na wypoczynek właśnie do Grecji. Jak wyliczono, w tym kraju aż 250 dni w roku to dni pełne słońca. Grecja znajduje się pod tym względem także w ścisłej w czołówce światowej.

2. Greka

Język grecki jest najstarszym językiem pisanym będącym wciąż w użyciu. Greka której używa się nieprzerwanie od blisko 5 tysięcy lat, uznawana jest także za język najbogatszy i najbardziej wpływowy. Dała ona podwaliny wielu innym narzeczom, między innymi łacinie, językowi hiszpańskiemu i angielskiemu.

3. Turystyczny raj

Według oficjalnych danych, w roku 2016 Grecję odwiedziło ponad 26 milionów turystów z całego świata. Nie licząc mini-państw jak Luksemburg, Malta czy Cypr, Grecja jest jedynym krajem na świecie, w którym rocznie liczba odwiedzajacych go turystów jest ponad dwa razy większa od liczby jego stałych mieszkańców. Dochód z turystyki stanowi w Grecji ponad 24% dochodu narodowego i jest najwyższy spośród wszystkich krajów rozwiniętych naszego globu.

4. Papier do… twarzy

W całej Grecji obowiązuje niepisany zakaz wrzucania papieru toaletowego do muszli klozetowych. Na ścianach toalet w restauracjach i hotelach oraz na drzwiach wszystkich publicznych toalet znajdują się tabliczki z prośbą o wyrzucanie papieru tylko i wyłącznie do kosza znajdującego się tuż przy toalecie. Przyczyn tego zakazu jest wiele. Tak czy tak wzbudza to uczucia, delikatnie mówiąc mieszane…

ciekawostki-grecja

5. Śródziemnomorskie jedzenie

Ponad 20 gatunków sera feta, klasyczny, kremowy grecki jogurt, wszelakie owoce morza oraz oczywiście oliwa z oliwek to główne składniki większości dań w Grecji. Obok włoskiej i hiszpańskiej, grecka kuchnia jest uważana za jedną z najzdrowszych na świecie.

6. Tysiące wysp szczęśliwych

Szacuje się, że Grecja ma od 1 200 do 6 000 wysp o różnej wielkości. Największą z wysp greckich jest Kreta, który znajduje się na południowym krańcu Morza Egejskiego.

ciekawostki-grecja

7. Lotniska

Grecja ma więcej lotnisk międzynarodowych niż większość krajów świata.

8. Wiekowe drzewa

Niektóre greckie drzewa oliwne posadzone zostały w XIII wieku i nadal produkują oliwki.

ciekawostki-grecja

Jeśli znacie jeszcze jakieś inne ciekawostki na temat Grecji i chcesz się nimi podzielić,  napisz o tym w komentarzach.

Nie bój się skomentować: