Domowa ANGLIA Anglia – 10 ciekawych kwestii o których nie wiedziałeś

Anglia – 10 ciekawych kwestii o których nie wiedziałeś

przez Greg z filmowe podróże

Zobaczcie jakie to ciekawostki dotyczące Anglii udało nam się znaleźć… A ponieważ kraj ten ma opinię wylęgarni dziwolągów i ekscentryków, wyszukaliśmy tego bardzo, bardzo dużo… Z braku jednak miejsca ograniczyliśmy sie do 10 pozycji. Tych według nas najciekawszych i najważniejszych.

Zaczynamy, pora na:

Gorąca dziesiątka – ciekawostki dotyczące Anglii

1. Bankomaty

Instalację pierwszego bankomatu dokonano 27 czerwca 1967 roku w północnym Londynie. Powstał on z inicjatywy banku Barclays i został umieszczony na zewnątrz na jego ścianie. Pierwszej, historycznej wypłaty pieniędzy dokonał brytyjski aktor komediowy Reg Varney.

ciekawostki-dotyczace-anglii-big-ben-002-min

2. Big Ben

Wiele osób żyje w błędzie w sprawie Big Bena. Uważają że to jest nazwa zegara. Nic bardziej mylnego: Big Ben to zwyczajowe określenie dla znajdującego się wewnątrz wieży zegarowej 13 tonowego dzwonu.

3. Wyspa, wyspa

W jakimkolwiek miejscu w Anglii byś się nie znalazł, na południu, wschodzie, zachodzie czy na dalekiej północy, wybrzeże morskie znajduje się maksymalne 120 kilometrów od Ciebie. W jakimkolwiek kierunku się nie udasz, kresem Twojej wędrówki będą klify albo plaża.

ciekawostki-dotyczace-anglii-dieta-004-min

4. Kraj spaślaków

Anglicy mają największe wskaźniki otyłości w Europie – 23% mieszkańców jest otyłych. Bardzo wysoki jest też odsetek ludzi z nadwagą, którzy są otyłością zagrożeni: Wśród kobiet – 33%, a wśród mężczyzn z kolei – 44%. Ma to odbicie w statystykach na temat średniej długości życia: Najniższy wskażnik w Europie

5. Herbatka o 5-ej

Anglicy są uzależnieni od herbaty. Co prawda piją ja głównie z mlekiem, ale wypijają jej najwięcej na świecie. Ponad 2,5 razy więcej niż Japończycy i 22 razy więcej niż Francuzi czy Amerykanie. Zapraszamy na 5 o’clock tea!

ciekawostki-dotyczace-anglii-krany-006-min

6. Dwa krany przy umywalce

W Anglii znajdziemy 2 krany przy umywalce: Jeden po lewej, drugi po prawej stronie. Jeden z ciepłą wodą, drugi z zimną. A światło w łazience zapala się pociągając za sznurek. Health & Safety. W starszych budynkach nie uświadczycie też kontaktu elektrycznego w łazience.

7. Kanapka z chipsami?

Czemu nie… Autentyczne: Jeszcze w paczce chipsy są gniecione na drobne kawałeczki, po czym wsypywane między dwie połówki bułki. Najlepsze angielskie śniadanie. Porównajcie z punktem numer 4 w tym zestawieniu – No comments!

ciekawostki-dotyczace-anglii-lotniska-008-min

8. Skrzydlaty moloch

Heathrow to największe cywilne lotnisko w Europie. Na pierwszym miejscu na świecie pod względem wielkości przewożonych towarów (dane z roku 2017) i ilości obsługiwanych pasażerów.

9. Kraj muzeów

Nie każdy to wie, ale w Londynie jest ponad 300 muzeów. Wiele z nich posiada niesamowicie ciekawe, nowatorsko urządzone i nietuzinkowo przedstawione ekspozycje. Pewnie nie uwierzycie ale do większości z tych muzeów wstęp jest zupełnie darmowy.

ciekawostki-dotyczace-anglii-kamery-010-min

10. Uśmiechnij się, jesteś w telewizji

Londyńskie metro jest pierwszą i najstarszą koleją podziemną na swiecie. O tym słyszeli prawie wszyscy. Mało kto  jednak wie że jest to też metro najbezpieczniejsze na całej ziemi. A to dzięki sieci zainstalowanych tam ultranowoczesnych, obrotowych kamer bezpieczeństwa.

Jeśli znasz jeszcze jakieś inne ciekawostki na temat Anglii i Anglików,  napisz o tym w komentarzach.

Nie bój się skomentować: