Domowa BELGIA Brugia: Czy czekolada jest zdrowa?

Brugia: Czy czekolada jest zdrowa?

przez Greg z filmowe podróże
czy-czekolada-jest-zdrowa

Czekolada

Jedni wciąż myślą o schabowym, inni lubią zieleninę a jeszcze inni tęsknią do owoców morza. Od czasu do czasu potrzebujemy sobie to nasze życie troszkę posłodzić. I wtedy zaczynamy się zastanawiać: Czy czekolada jest zdrowa?

 

Różne tu można wytaczać działa i argumenty. Opinie będą tu mocno, mocno podzielone.

Tak czy tak, jednak chyba wszyscy będą zgodni w tej jednej podstawowej, generalnej kwestii:

Czekolada jest COOL!!

No bo kto, tak naprawdę nie lubi słodyczy? Praktycznie wszyscy uwielbiamy jeść czekoladę. Tylko nie każdy się do tego przyznaje.

Wszystko, co kiedykolwiek chciałeś wiedzieć na temat kakao i czekolady

Dlatego też dość zaintrygowani postanowiliśmy odwiedzić Muzeum Czekolady w Brugii. Okazało się że naprawdę warto. Dobrze się tu bawiliśmy i dowiedzieliśmy się też kilku interesujących rzeczy.

Choco-Story

Muzeum jest własnością ojca i syna, którzy są także właścicielami małej firmy (Belcolade) która produkuje wysokiej jakości belgijskie czekoladki.

Muzeum urządzone jest w klasycznym stylu. Poznaliśmy tu historię czekolady. Jej ewolucję – od kakaowego napoju Inków do twardych tabliczek jakie znamy dzisiaj. Metody jej produkcji i wielość zastosowań. Ekspozycja jest wyczerpująca i ciekawie przedstawiona. Z myślą o najmłodszych – mogłaby być tylko nieco bardziej multimedialna.

Przy wejściu pani sprzedająca bilety wstępu wita każdego przepyszną czekoladką.

Płynna czekolada przez Majów i Azteków była uznawana za napój bogów. A Hiszpanom Corteza zawdzięczamy fakt że znamy ją w świecie zachodnim

Zwiedzanie muzeum

Ekspozycja Muzeum rozpoczyna się wyprawą w czekoladowy świat Inków i Azteków. Najpierw zobaczyliśmy tu różnej wielkości podłużne owoce kakaowca. Potem kakaowe ziarno i metody jego rozdrabniania i mielenia. Wreszcie – naczynia do picia gotowego napoju. Dalej znajduje się wystawa wczesnych, już europejskich serwisów do konsumpcji czekolady. Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki. Obejrzeliśmy też ogromną kolekcję foremek do wyrabiania cukierków i wzory różnych maszyn do produkcji czekolady. Ciekawym też okazał się zbiór fotografii z przełomu XIX i XX wieku pokazujący rozwój fabryczek czekolady w Belgii i Francji. Równie interesujący okazał się zbiór opakowań czekoladowych produktów. Pozwalał wyobrazić sobie do czego modlili się za młodu nasi dziadkowie z nosami przyklejonymi do szyb wystawowych cukierni…

My wciąż szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: Czy czekolada jest zdrowa?

Po wizycie w tym niezwykłym miejscu, czekolada przestanie być dla Was zwykłym deserem. Teraz na pewno będzie się miało jeszcze większą ochotę na wypicie gorącego kubka lub zjedzenie jej kilku kostek.

Więc jak? Czy czekolada jest zdrowa?

Cała prezentacja Choco Story jest wręcz przeładowana informacjami na temat czekolady. Nie będziemy pisać o wszystkim – będąc w Brugii koniecznie odwiedźcie to miejsce. Dodamy tylko że w każdej sali tego muzeum znajdują się minimum dwa dyspensery z darmowymi próbkami różnych gatunków czystej czekolady. Pycha!

A odpowiedź na nurtujące nas pytanie? Znajdziecie ją tu również…

W muzeum możemy też poznać cały proces powstawania czekolady. Funkcjonuje tu mała jej wytwórnia. Fabryczka – to trochę za dużo powiedziane, ale co mniej więcej pól godziny odbywa się tu pokaz przygotowywania czekoladowych pralinek. Całość zakończona bezpłatną degustacją. Polecamy!

Na koniec zwiedzania znajdziemy się w sklepiku z bardzo dużym wyborem przeróżnej czekolady ! Same pyszności !

Czekoladowo-słodka historia

Znaleziska archeologiczne i liczne badania dowodzą że już około 600 lat p.n.e. Majowie z Ameryki Środkowej pili czekoladę. Uważa się jednak że czekoladę znano tu już od ponad 4 tysięcy lat. Aztekowie i Majowie spożywali ten napój z różnymi dodatkami – ze sproszkowaną papryką, miodem, z wodą i z mlekiem. Na cudowny napój zwrócił uwagę Cortez i to właśnie dzięki niemu ten dziwny napój dotarł na stary kontynent. Szybko stał się modny w całej Europie. Smak czekolady był wprost uwielbiany. Arystokracja przypisywała jej moc afrodyzjaku. W XVIII wieku zaczęto mieszać czekoladowy napój z mlekiem. Na początku XIX stulecia wynaleziono czekoladę w proszku a stąd blisko już było do tradycyjnego bloku, znanej nam tabliczki czekolady. Potem zaczęły pojawiać się różne dodatki, jak cynamon czy orzechy. Wreszcie pojawiło się też pytanie: Czy czekolada jest zdrowa? Ale to już zupełnie inna historia…

Info praktyczne:
Godziny otwarcia:
Muzeum otwarte jest codziennie od 10:00 do 17:00
Bilety wstępu:
Dorośli: €8
Grupy studenci i seniorzy 65+: €7
Dzieci do 6 lat: bezpłatnie
Dzieci od 6 do 11 lat: €5
Adres:
Choco-Story
Wijnzakstraat 2 (Sint-Jansplein)
8000 Bruges
Belgium
e-mail: info@choco-story.be
web: www.choco-story-brugge.be

I jak się Wam podoba Muzeum Czekolady w Brugii? Byliście już kiedyś w Belgii? A może planujecie odwiedzenie tego kraju?

Wpisy powiązane

Nie bój się skomentować: