Dnia 4 października 2019 roku polskie media podały że: „Stany Zjednoczone zniosły wizy dla Polaków„. Pojawiły się też komentarze że: „w końcu„, „nareszcie” i „zasłużenie„. I że: „prezydent Trump zatwierdził tę decyzję”.
Bez wizy do USA ? Czy naprawdę już jeździmy bez wizy do Stanów? Jak to wszystko wygląda naprawdę?
Kto wjedzie na terytorium USA bez wizy?
Zacznijmy od pytania: Kto jeździ do Stanów bez wizy?
Odpowiedź oficera U.S. Customs and Border Protection z lotniska Newark w Nowym Jorku brzmiała: „– Zupełnie bez wizy? Do USA bez wizy wjeżdżają tylko obywatele Kanady.”
Wniosek w ambasadzie USA
Większość pozostałej części świata musi odstać swoje w ambasadach i „wyrobic sobie” taką, czy inną wizę.
Visa Waiver Program
Kilka innych państw, a jest ich obecnie 39, uczestniczy w tzw. Visa Waiver Program . To powstały w 1986 roku schemat rządu amerykańskiego pozwalający obywatelom wybranych krajów na wjazd na terytorium Stanów Zjednoczonych tranzytem lub w celach turystycznych albo biznesowych na okres maksymalnie 90 dni.
Wskaźnik odrzuceń
Państwa uczestniczące w programie muszą spełnić kilka warunków, z których głównym jest tzw. wskaźnik odrzuceń. Co to takiego? To procent odrzuconych wniosków o wizę do USA. Nie może on być wyższy niż 3% w ostatnim roku podatkowym i musi być na poziomie około 2.5% w ciągu ostatnich 3 lat (dla przykładu – Polska w roku 2017: 5.92%).
Poziom przedłużonego pobytu
Oprócz tego rząd Stanów Zjednoczonych monitoruje też tzw. poziom przedłużonego pobytu, czyli liczbę podróżnych z krajów objęty h programem pozostających w Ameryce dłużej niż przez zadeklarowany czas (maksymalnie 90 dni).
Jeśli jakieś państwo przestaje spełniać warunki Visa Waiver Program, może być pozbawione tego przywileju i zostać ze schematu usunięte. (Tak się stało z Argentyną.)
Warunki
By odwiedzić Stany Zjednoczone obywatel kraju objętego programem WVP musi spełniać kilka warunków:
- każdy podróżny musi posiadać indywidualny paszport (dzieci nie mogą podróżować na wspólnym dokumencie z rodzicami)
- akceptowane są wyłącznie paszporty biometryczne (z elektronicznym czipem)
- paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy wliczając datę planowanego opuszczenia USA
- wjeżdzając na terytorium Stanów Zjednoczonych drogą lotniczą lub morską, podróżny musi posiadać bilet powrotny z datą w przeciągu 90 dni
- korzystać można tylko z koncesjonowanych przewoźników masowych (czyli np. prywatnym jachtem z Kuby, to już nie da rady)
- podróżujący nie może być osobą która w przeciągu ostatnich 5 lat była aresztowana i skazana za jakiekolwiek wykroczenie lub przestępstwo
- nie może też być osobą która dnia 1 marca 2011 r. lub później odwiedziła Irak, Iran, Syrię, Sudan, Libię lub Jemen, albo ma podwójne obywatelstwo jednego z tych państw
- musi zapłacić opłatę w wysokości $14 (obowiązuje od 2010 roku)
oraz
- każdy podróżny musi wypełnić on-line wniosek i UZYSKAĆ WIZĘ ELEKTRONICZNĄ tak zwaną ESTA, elektroniczną autoryzację podróży (Electronic System for Travel Authorization).
Cytując za władzami USA warto jeszcze dodać że:
” Dokonanie autoryzacji podróży jest obowiązkowe dla obywateli krajów uczestniczących w Visa Waiver Program jeszcze przed wejściem na pokład samolotów lecących do Stanów Zjednoczonych, ale podobnie jak w przypadku wiz formalnych nie gwarantuje to wjazdu do USA. Ostateczne warunki przyjęcia są ustalane w portach wjazdowych przez oficerów Urzędu Celnego i Ochrony Granic (U.S. Customs and Border Protection)„
I to właściwie wszystko
Proste, prawda?
I w końcu nie trzeba czekać na spotkanie w konsulacie i przechodzić stresów podczas rozmowy z urzędnikiem.
Nie trzeba też już płacić 160 dolarów za wizę, co jest również dobrą wiadomością.