Domowa AKTUALNOŚCI Bez wizy do USA?? [!]

Bez wizy do USA?? [!]

przez Greg z filmowe podróże
bez-wizy-do-usa

Dnia 4 października 2019 roku polskie media podały że: „Stany Zjednoczone zniosły wizy dla Polaków„. Pojawiły się też komentarze że: „w końcu„, „nareszcie” i „zasłużenie„. I że: „prezydent Trump zatwierdził tę decyzję”.

Bez wizy do USA ? Czy naprawdę już jeździmy bez wizy do Stanów? Jak to wszystko wygląda naprawdę?

Kto wjedzie na terytorium USA bez wizy?

Zacznijmy od pytania: Kto jeździ do Stanów bez wizy?

Odpowiedź oficera U.S. Customs and Border Protection z lotniska Newark w Nowym Jorku brzmiała: „– Zupełnie bez wizy? Do USA bez wizy wjeżdżają tylko obywatele Kanady.”

bez-wizy-do-usa

Wniosek w ambasadzie USA

Większość pozostałej części świata musi odstać swoje w ambasadach i „wyrobic sobie” taką, czy inną wizę.

Visa Waiver Program

Kilka innych państw, a jest ich obecnie 39, uczestniczy w tzw.  Visa Waiver Program . To powstały w 1986 roku schemat rządu amerykańskiego pozwalający obywatelom wybranych krajów na wjazd na terytorium Stanów Zjednoczonych tranzytem lub w celach turystycznych albo biznesowych na okres maksymalnie 90 dni.

Wskaźnik odrzuceń

Państwa uczestniczące w programie muszą spełnić kilka warunków, z których głównym jest tzw. wskaźnik odrzuceń. Co to takiego? To procent odrzuconych wniosków o wizę do USA. Nie może on być wyższy niż 3% w ostatnim roku podatkowym i musi być na poziomie około 2.5% w ciągu ostatnich 3 lat (dla przykładu – Polska w roku 2017:  5.92%).

Poziom przedłużonego pobytu

Oprócz tego rząd Stanów Zjednoczonych monitoruje też tzw. poziom przedłużonego pobytu, czyli liczbę podróżnych z krajów objęty h programem pozostających w Ameryce dłużej niż przez zadeklarowany czas (maksymalnie 90 dni).

Jeśli jakieś państwo przestaje spełniać warunki Visa Waiver Program, może być pozbawione tego przywileju i zostać ze schematu usunięte. (Tak się stało z Argentyną.)

bez-wizy-do-usa

Warunki

By odwiedzić Stany Zjednoczone obywatel kraju objętego programem WVP musi spełniać kilka warunków:

  • każdy podróżny musi posiadać indywidualny paszport (dzieci nie mogą podróżować na wspólnym dokumencie z rodzicami)
  • akceptowane są wyłącznie paszporty biometryczne (z elektronicznym czipem)
  • paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy wliczając datę planowanego opuszczenia USA
  • wjeżdzając na terytorium Stanów Zjednoczonych drogą lotniczą lub morską, podróżny musi posiadać bilet powrotny z datą w przeciągu 90 dni
  • korzystać można tylko z koncesjonowanych przewoźników masowych (czyli np. prywatnym jachtem z Kuby, to już nie da rady)
  • podróżujący nie może być osobą która w przeciągu ostatnich 5 lat była aresztowana i skazana za jakiekolwiek wykroczenie lub przestępstwo
  • nie może też być osobą która dnia 1 marca 2011 r. lub później odwiedziła Irak, Iran, Syrię, Sudan, Libię lub Jemen, albo ma podwójne obywatelstwo jednego z tych państw
  • musi zapłacić opłatę w wysokości $14 (obowiązuje od 2010 roku)

oraz

  • każdy podróżny musi wypełnić on-line wniosek i UZYSKAĆ WIZĘ ELEKTRONICZNĄ tak zwaną ESTA, elektroniczną autoryzację podróży (Electronic System for Travel Authorization).

Informacja z Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie:

Od dnia 11 listopada 2019 roku (data publikacji tego wpisu) Polacy mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wizy, po uzyskaniu zezwolenia wjazdu za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization [ESTA]).

Cytując za władzami USA warto jeszcze dodać że:

Dokonanie autoryzacji podróży jest obowiązkowe dla obywateli krajów uczestniczących w Visa Waiver Program jeszcze przed wejściem na pokład samolotów lecących do Stanów Zjednoczonych, ale podobnie jak w przypadku wiz formalnych nie gwarantuje to wjazdu do USA. Ostateczne warunki przyjęcia są ustalane w portach wjazdowych przez oficerów Urzędu Celnego i Ochrony Granic (U.S. Customs and Border Protection)

I to właściwie wszystko

Proste, prawda?
I w końcu nie trzeba czekać na spotkanie w konsulacie i przechodzić stresów podczas rozmowy z urzędnikiem.
Nie trzeba też już płacić 160 dolarów za wizę, co jest również dobrą wiadomością.

Pełne informacje na temat Visa Waiver Program (w tym systemu ESTA):

Są dostępne na stronie internetowej ambasady USA https://pl.usembassy.gov, a także na stronie internetowej amerykańskiego Urzędu Celnego i Ochrony Granic pod adresem https://esta.cbp.dhs.gov oraz na stronie internetowej Departamentu Stanu USA pod adresem http://travel.state.gov

Nie bój się skomentować: