Domowa NAJCIEKAWSZE MIEJSCA Śladami trylogii „Ojciec Chrzestny”: Sycylia, Bar Vitelli w Savoca

Śladami trylogii „Ojciec Chrzestny”: Sycylia, Bar Vitelli w Savoca

przez Greg z filmowe podróże

Savoca

Dotarcie tutaj z Taorminy zajęło nam niespełna 40 minut. Trasa wiedzie wąską i krętą lokalną górska drogą wśród starych drzew oliwnych, pól kaktusów opuncji i cytrynowych zarośli. Savoca okazała się położoną na wzgórzu uroczą, cichą i praktycznie pustą wioską. Tu naprawdę ma się wrażenie że czas się zatrzymał. Od razu bardzo nam się to miasteczko spodobało.

Savoca
Okolica jest bardzo malownicza
Wjazd do miasteczka Savoca

Francis Ford Coppola

Na głównym placu z którego rozciąga sie widok na okoliczne wzgórza i dalej – na Morze Śródziemne – znaleźliśmy stalową instalację poświęconą Francisowi Fordowi Coppola. Przedstawia ona zarys postaci słynnego reżysera stojącego przy kamerze filmowej.

Bar Vitelli

Kilka kroków dalej znajduje się Bar Vitelli. Piękny stary porośnięty winoroślą budynek ma taras od frontu. To najlepsze miejsce turystyczne w miejscowości Savoca. Uwierzycie? Bar Vitelli jest nadal otwarty i wygląda prawie identycznie jak w czasie realizacji filmu “Ojciec Chrzestny” na początku lat 70-tych!

Ten sam napis, wejście, drzwi a w nich te same rolety z korali! WoW! Po wejściu do środka można obejrzeć kolekcję różnych filmowych rekwizytów a na ścianach wiele zdjęć z czasu tworzenia filmu. Radocha dla każdego fana kina!

Cannolo i Granita al limone

Nie można odwiedzić wioski Savoca i nie wypić drinka w Barze Vitelli! Taras jest dobrze zacieniony i panuje tu przyjazna i bardzo swobodna atmosfera. Zdecydowanie chcemy polecić odświeżającą mrożoną kawę ze śmietanką i (chyba najlepsze na Sycylii) cannolo*. Wypiliśmy też lodowate granita al limone**, bo to był podobno ulubiony napój Pana Coppoli latem 1971 roku.

Dzień był tak piękny a miejsce niepowtarzalne.

Na koniec zrobiliśmy sobie spacer w okolice kościoła San Nicolo. To tutaj odbył się filmowy ślub Apolloni z Michaelem Corleone.

Scena ślubu Apollonii i Michaela ("Ojciec Chrzestny" cz. I)

Filmowy KLAPS

Corleone, miasto które dzieli imię z Don Vito Corleone, w którego wcielił się Marlon Brando i Robert De Niro w “Ojcu Chrzestnym”, jest prawdopodobnie jednym z najczęściej odwiedzanych przez miłośników tej trylogii miast we Włoszech. Jednak Coppola nie wykorzystał go jako żadnej z lokacji swej oskarowej serii. Wynikało to z faktu, że gdy rozpoczęto kręcenie pierwszej części “Ojca Chrzestnego” (początek lat 70-tych), miasto Corleone było już zbyt duże i nowoczesne by udawać ubogie wiejskie Włochy.

Wykorzystano miejscowości Forza d’Agro, Motta Camastra i piękną małą wioskę Savoca, w pobliżu Taorminy.

W filmie Michael ucieka ze Stanów Zjednoczonych do Corleone na Sycylii, po tym jak rozpoczął krwawą wojnę pomiędzy wpływowymi włoskimi rodzinami. Stało się tak ponieważ zastrzelił dwóch gości chcących zamordować jego ojca. Jednym z nich był kapitan policji, co bardzo pogarsza sprawę.

W interesującej nas scenie Michael Corleone (Al Pacino) i jego ochroniarze siedzą na tarasie Baru Vitelli i rozmawiają z właścicielem tej kafejki o pięknej dziewczynie, którą widzieli niedawno na drodze do wioski. “Co za włosy, co za usta. Nosiła czerwoną sukienkę a we włosach miała fioletową wstążkę. Wyglądała bardziej na Greczynkę niż na Włoszkę.” – tak opisuje piękność jeden z ochroniarzy Michaela. Uświadomiwszy sobie, że to przecież o jego córce mowa, właściciel Baru Vitelli stwierdza że “Nie ma tu takiej dziewczyny” i wchodzi z powrotem do środka lokalu. Jest zupełnie nieświadomy, kim naprawdę jest mężczyzna który pyta o jego córkę.

Michael Corleone przedstawia się i czyni mu grzeczną propozycję której nie wypada odmówić. Ostatecznie właściciel baru zgadza się na spotkanie mówiąc: “Przyjdź do mego domu w niedzielę rano. Nazywam się Vitelli. ” Zaraz potem Michael dowiaduje się że dziewczyna nazywa się Apollonia.

PRZYPISY:

*) cannolo lub cannoli to przepyszny sycylijski deser, takie rurki z chrupiącego ciasta nadziane serem ricotta

**) granita al limone to tradycyjny sycylijski mrożony drink na bazie soku z cytryny. Cechą charakterystyczną jest tu bardzo ziarnista struktura lodu

I jak Wam się podoba ta sycylijska wioska? Byliście już kiedyś na tej wyspie? A może planujecie szalone wakacje w krainie słodkiej opuncji?

1 komentarz

Judyta 11/03/2019 - 12:26

Właśnie wybieram się na Sycylię. Dzięki Wam, spojrzę na nią trochę innym okiem. Dzięki 🙂

Reply

Nie bój się skomentować: