Domowa INDIE 10 faktów o Indiach, o których nie miałeś pojęcia

10 faktów o Indiach, o których nie miałeś pojęcia

przez Greg z filmowe podróże

Niesamowite Indie

Indie, pomimo swej jakże odmiennej dla nas kultury, są krajem w którym my osobiście asymilujemy sie niezwykle szybko. Wysoki poziom bezpieczenstwa, niezwykle przyjaźni i gościnni ludzie oraz dużo spokojniejsze tempo życia to pierwsze, co rzuca sie w oczy po przybyciu. Po 2 – 3 dniach zaczynasz jednak zauważać więcej. I te różnice są czasem dość szokujące. Trzeba być po prostu przygotowanym na wszelakiego rodzaju niespodzianki. I niczemu sie nie dziwić (za bardzo). Zamieszczamy tylko kilka nie zawsze znanych faktów na temat tego fascynującego kraju. Fakty o Indiach:

 

Fakty o których nie miałeś pojęcia:

1. Przeludnienie

Pewnie nie zaskoczy Cię wiadomość że Indie to drugi najbardziej zaludniony kraj na świecie. Zastanów się jakie państwo jest na pierwszym miejscu?

top-10-indie-001-min

2. Bollywood

Hinduskie filmy są już popularne również i w Polsce, ale nie wszyscy wiedzą że Indie mają największy na świecie przemysł filmowy. Siedzibą Bollywood jest Mumbaj. (Dawniej – Bombaj).

top-10-indie-002-min

3. Jedzenie rękami

Wiele osób w Indiach nie używa sztućców do konsumowania posiłków, praktycznie wszystko je się rękami. Albo rękoma, jak kto woli. To czy używamy do tego obu rąk, czy tylko jednej to w Indiach kwestia religii. Ale to już zupełnie inna historia.

top-10-indie-003-min

4. Kalendarz

Kalendarz w tym kraju ma nie 4 a aż 6 pór roku. Są to: wiosna, lato, monsun, jesień, zima oraz przedświt.

top-10-indie-004-min

5. Nielegalne rupie

Według indyjskiego prawa nielegalnym jest wwożenie i wywożenie miejscowej waluty – rupii – z i do kraju przez turystów. W praktyce nikogo to nie obchodzi. I raczej nikt nas o to nie zapyta.

top-10-indie-005-min

6. Przyprawy

Mało kto z kulinarnych smakoszy uzmysławia sobie że blisko 70% wszystkich przypraw świata pochodzi właśnie z Indii.

top-10-indie-006-min

7. Święta, święta

W Indiach pracownicy najemni mogą liczyć na 18 dni ustawowo wolnych od pracy w ciągu roku. Ciekawe, bo my myśleliśmy że tak dobrze to tylko jest w Rosji i w Polsce…

top-10-indie-007-min

8. Indyjskie koleje państwowe

Indian Railways to jedno z największych przedsiębiorstw na świecie. Koleje indyjskie zatrudniają przeszło 1,5 miliona pracowników. Mimo takiego natłoku pracowników oraz pasażerów, firma radzi sobie ze wszystkim naprawdę bardzo dobrze.

top-10-indie-008-min

9. Plastikowe torby reklamówki

By walczyć z prawdziwą plagą plastikowych odpadów, w 2015 roku w Delhi wprowadzono przepis zakazujący korzystania z toreb foliowych. Za jego złamanie grozi kara finansowa oraz do 5 lat pozbawienia wolności.

top-10-indie-009-min

10. Kraj ludzi młodych

Indie są zamieszkałe przez młodych obywateli. Ponad 50% społeczeństwa ma mniej niż 25 lat. Dwie trzecie populacji ma mniej niż 35 lat. I rzeczywiście można to zauważyć. W większych miastach wszędzie widzimy uczniów i studentów a na wioskach za każdym krzakiem chowają się dzieciaki…

top-10-indie-010-min

Jeśli znasz jeszcze jakieś inne ciekawostki na temat Indii i chcesz się nimi podzielić,  napisz o tym w komentarzach.

Wpisy powiązane

Nie bój się skomentować: